عربستان در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل

  • انتشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13494

سرمنشی سازمان ملل متحد با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی عربستان، گفت که این ائتلاف در لیست سیاه نیروهایی که حقوق کودکان را در جریان جنگ نادیده می‌گیرند، قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از «رویترز»، بان کی‌مون سرمنشی سازمان ملل، روز پنجشنبه در گزارشی با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی، آن را به کشتن کودکان یمنی متهم و خاطرنشان کرد که این ائتلاف در فهرست سیاه نیروهایی که حقوق کودکان را در جریان جنگ نادیده می‌گیرند، قرار گرفته است.

بان کی‌مون در گزارش خود تصریح کرد: ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مسئول کشتار و زخمی کردن 60 درصد از کودکان در یمن در سال گذشته است. طبق این گزارش، در سال گذشته در حملات ائتلاف سعودی 510 کودک کشته و 667 کودک زخمی شده‌اند.

گزارش سرمنشی سازمان ملل تأکید کرده است، نیمی از اهدافی که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن هدف قرار داده مکتب و شفاخانه بوده‌اند.

ائتلاف سعودی از 6 حمل سال گذشته با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی کشورهای عربی عملیات خود را در یمن را با هدف سرکوب جنبش مردمی انصارالله آغاز کرد.

بان کی‌مون درگزارش خود عنوان کرد: با تشدید درگیری‌ها (حقوق) کودکان به طور گسترده نقض شده است.

طبق این گزارش، گروه «القاعده شبه‌جزیره عربستان» نیز در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد.

سازمان ملل در گزارش خود تصریح کرده است: گروه‌هایی در فهرست سیاه قرار گرفته‌اند که کودکان را به عنوان سرباز به خدمت می‌گیرند، کودکان را مورد تجاوز، اذیت و آزار جنسی قرار می دهند، در حملات آنها کودکان کشته و معلول می‌شوند، به بیمارستان‌ها و مدارس حمله می‌کنند و کودکان را به گروگان می‌گیرند.