عربستان:‌ اسناد ویکی‌لیکس “جعلی” است

  • انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 16760

یک مسئول وزارت خارجه عربستان مدعی شد که بیشتر اسنادی که سایت ویکی لیکس آنها را افشا می کند، جعلی هستند.

به گزارش روزنامه الحیاة، ابراهیم المعیقل، مشاور وزیر امور خارجه عربستان که ناظر بر برنامه های توسعه ای و تحولاتی است، با اشاره به حساسیت بالای کار در این وزارتخانه و سختی های کار در آن برای کارکنانش گفت: بار مسئولیت امنیت اطلاعاتی بر دوش عامل انسانی است و نه بعد فنی، و همه ما می دانیم بیش از ۸۵ درصد خطاهای امنیتی ناشی از عامل انسانی است و عامل انسانی اشتباهات را با ثبت اطلاعات آغاز می کند.

المعیقل با اشاره به همکاری وزارت خارجه با مرکز ملی امنیت الکترونیکی وابسته به وزارتخانه جهت دفع حملات الکترونیکی که غالبا از چند جهت و کشور اعمال می شود، گفت: این حملات در برخی مقاطع زمانی جهت از کار انداختن سیستم یک اداره یا نهاد مشخص افزایش می یابند.

وی درمورد اینکه وزارتخانه مجموعه بزرگی از اسناد را گم کرده گفت: بله برخی طرف ها ادعا دارند که اسنادی از وزارتخانه را در اختیار دارند، من از برخی از این اسناد افشا شده اطلاع یافتم و در آنها تقلب بزرگی دیدم، جعل سند کاری آسان است، ابتدا جنجال بسیاری به پا شده و سپس مساله به طور کلی فراموش می شود، حالا میلیون ها سندی که آنها ادعا می کردند کجا هستند، عاقلانه نیست که آنها میلیون ها سند را به دست آورند اما چهار سال آن را منتشر نکنند و اجازه دهند این اسناد ارزش خود را از دست بدهند، این مساله تردیدهایی را در مورد صحت این ادعاها ایجاد می کند.

این مسئول وزارت خارجه عربستان در ادامه با اشاره به اینکه هر دو روز شاهد یک حمله الکترونیکی جدید و برنامه ریزی شده علیه کشور هستیم، تاکید کرد که مساله امنیت اطلاعاتی تفکیک، تردید، تعلل و یا تعطیلی نمی پذیرد و ما به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهیم.

براساس اسناد فاش شده از طریق هک آرشیو وزارت خارجه و کشور و همچنین آرشیو دستگاه اطلاعات عربستان، مقامات این کشور بیش از هرچیز از مداخله روسیه در جنگ سوریه هول و وحشت داشتند.

براساس این اسناد که تاریخ آنها به اوایل ۲۰۱۲ بازمی گردد، ترس عربستانی ها در حدی بود که مقامات سعودی را از آغاز بحران بر آن داشت که رسانه های وابسته به خود را از انتقاد رهبران روس بازدارند.

در این اسناد آمده است: باید به این مسئله مهم اشاره کرد که اگر نظام سوریه به هر نحوی بتواند پایدار بماند و از این بحران عبور کند مأموریت اول و اصلی پس از آن انتقام از کشورهایی خواهد بود که علیه نظام سوریه هستند. هدف اول نیز عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود. برای همین باید تمامی راه ها را برای “سرنگونی” نظام سوریه در پیش گرفت.