عبدالله: هیچ گروهی از طریق جنگ به پیروزی نمی‌رسد/ افغانستان در مرحله حساس تاریخی قرار دارد

  • انتشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 91234

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی طی سخنانی در لویه جرگه مشورتی صلح گفت: برخی‌ها شاید فکر کنند که از طریق جنگ پیروز می‌شوند که این یک تصور اشتباه است. تاریخ ۴۰ سال اخیر کشور نشان داده است که هیچ گروهی از طریق جنگ به پیروزی نمی‌رسد.

عبدالله اظهار داشت: افغانستان در مرحله حساس تاریخی قرار دارد؛ تصمیم و فیصله اعضای جرگه بحث مرگ و زندگی برای مردم و کشور است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی همچنین اضافه کرد: اعضای جرگه روی دو گزینه تداوم جنگ و برقراری صلح و ثبات تصمیم خواهند گرفت.

وی افزود: مطمئن هستیم که در این جرگه به نتیجه‌ای خواهیم رسید که به نفع صلح و مردم باشد؛  اگر خداوند متعال بخواهد که موانع برداشته و مذاکرات صلح آغاز شود، برقراری آتش‌بس برنامه اصلی مورد بحث ما خواهد بود.

وی یادآور شد که جامعه جهانی متعهد شده است که پس از صلح در بازسازی و وصل افغانستان به منطقه و جهان کمک می‌کند و در کنار مردم افغانستان می‌ایستد.

گفتنی است که لویه جرگه مشورتی صلح از روز جمعه (۱۷ اسد) در کابل آغاز به کار کرد.

بر اساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، دولت افغانستان باید ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کند و از این تعداد، تاکنون ۴۶۰۰ زندانی این گروه آزاد شده است. همچنین دولت ۵۰۰ زندانی طالبان را خارج از لیست این گروه آزاد کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور گفته است که بر مبنای قانون اساسی و قانون جزا، اختیار آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد و در مورد سرنوشت آن‌ها لویه جرگه مشورتی را فرا می‌خواند.

به گفته دولت، این زندانیان طالبان به ارتکاب جرایم سنگین متهم هستند.