عبدالله: هیچکس طرح صلح «غنی» را جدی نگرفته است

  • انتشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70738

داکتر عبدالله رئیس اجرایی حکومت، طرح صلح اشرف غنی را غیر واقع‌گرایانه خواند و آن را نه برنامه‌ای برای صلح بلکه فهرستی از آرزوها عنوان کرد.

چند روز پیش رسانه‌های محلی طرح 7 ماده‌ای غنی را برای صلح منتشر کردند که شامل مذاکره با آمریکا و ناتو، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان، گفت‌وگو با کشورهای همسایه، منطقه و جهان اسلام، گفت‌وگو با غرب و سازمان‌های بین‌المللی، تقویت نهادها در سطح ملی و رسیدگی به شکایات در طرح ملی بود.

این طرح منتشر شده که بعداً مفاد آن توسط مقامات افغان نیز تایید شد جزئیاتی را درباره این ماده‌ها ارائه نکرده است و بسیاری از دیگر کارشناسان آن این طرح را بویژه بخش آتش‌بس دوجانبه با طالبان پیش از آغاز دوباره گفت‌وگوهای مجدد آمریکا و طالبان را واقع‌گرایانه نمی‌دانند.

عبدالله به «خبرگزاری فرانسه» گفت: صادقانه بگویم هیچکس طرح 7 ماده‌ای را به عنوان یک طرح برای برقراری صلح قبول ندارد، این طرح بیشتر شبیه فهرستی از آرزوها است.

وی تصریح کرد: هیچکس این طرح را جدی نگرفته است، نه مردم افغانستان و نه هیچکس دیگر.

همچنین عبدالله افزود که حضور نمایندگانی از دولت افغانستان در روند مذاکرات با طالبان بسیار مهم است حال اینکه رهبری کشور را خود وی و یا غنی برعهده داشته باشد.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی  تصریح کرد که هیئت مذاکره کننده باید فراگیر بوده و دولت نیز باید بخشی از آن باشد.

در همین حال «صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات عبدالله گفت که طرح صلح غنی اهداف مشخصی برای صلح پایدار دارد و این طرح را برخواسته از اجماع ملی دانست.