عبدالله: طالبان هرگز از طریق جنگ، قدرت را به دست گرفته نمی‌توانند

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 115604
عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی کشور تاکید کرده است که اگر طالبان تصور می‌کنند از طریق جنگ قدرت را می‌گیرند، هرگز موفق نخواهند شد.

عبدالله در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته که اکثریت افغان‌ها خواهان صلح هستند و بدون توجه به آنچه در میدان جنگ اتفاق می‌افتد، باید دروازه‌های گفتگوهای صلح با طالبان را باز گذاشت.

وی تاکید کرده:”با وصف عدم پیشرفت در مذاکرات و یا آنچه که در میدان جنگ می‌گذرد، امروز هم به مذاکرات نی گفته نمی‌توانیم. طبعاً این‌که آخرین تن کشته شود، پاسخی نیست، باید یک راه حل صلح‌آمیز وجود داشته باشد.”

با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و افزایش حمله‌های طالبان، برخی مقام‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است، طالبان ظرف چند ماه، دوباره به قدرت برگردند.

اما داکتر عبدالله تاکید کرده:” اگر طالبان تصور می‌کنند از طریق جنگ قدرت را می‌گیرند، هرگز موفق نخواهند شد.

او افزوده:”اگر طالبان راه حل توسط جنگ را انتخاب کنند، محاسبه نادرست بزرگ آن‌ها خواهد بود. این درس از تاریخ گرفته شده و اکنون افغانستان تغییر کرده، طالبان باید با این تغییر سازگار شوند. اگر جنگ ادامه یابد، خطر ادامۀ رنج مردم وجود دارد، اما آن‌ها به هدف خود نخواهند رسید.”

این گفته‌ها در حالی صورت می‌گیرد که محمداشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبدالله، پنجشنبه هفته گذشته در سفر رسمی و دو روزه امریکا سفر کردند و شام روز گذشته (شنبه ۵ سرطان) به کشور برگشتند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *