ظریف: راه حل نظامی در افغانستان متصور نیست/ از فرایند صلح به مالکیت افغانستانی ها حمایت می کنیم

  • انتشار: ۱۸ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71996

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در هشتمین کنفرانس وزیران « قلب آسیا – روند استانبول»، بر اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان برای برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی تاکید کرد.

وزیر خارجه ایران با بیان این که انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ افغانستان را گام هایی اساسی در چارچوب قانون اساسی این کشور می داند، گفت: «ما از دوستان افغانستانی خود قویا می خواهیم اختلافات را کنار بگذارند و به حفظ وحدت افغانستان و نیز اجرای ترتیبات مصرح در قانون اساسی آن کشور به عنوان امری قطعی و اجتناب ناپذیر توجه ویژه مبذول دارند.»

ظریف در ادامه سخنانش اظهار داشت که هیچ راه حل نظامی در افغانستان متصور نیست. حضور نیروهای خارجی هیچ گاه ثبات را برای منطقه به ارمغان نیاورده بلکه سوابق نشان می دهد حتی منجر به ایجاد بستری برای جذب عناصر افراطی شده است.

وی تاکید کرد اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان می تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند.

همچنین وزیر خارجه ایران افزود که کشورش از فرایند صلح تحت مالکیت و هدایت افغانستانی ها با مشارکت تمامی گروه ها و جناح های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می کند.

ظریف در هشتمین کنفرانس وزیران « قلب آسیا – روند استانبول» بیان داشت: «ایران آماده است تلاش های خود برای کمک به مردم و دولت افغانستان را تقویت کند و در این راستا ما آماده همکاری با تمامی طرف هایی هستیم که به دنبال دستیابی به این هدف هستند.»

گفتنی است، کنفرانس قلب آسیا که به پیشنهاد افغانستان و ترکیه و با تمرکز بر امنیت در افغانستان و کشورهای منطقه قلب آسیا تشکیل شده و۱۴ کشور آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و پاکستان به همراه افغانستان و ترکیه عضو هستند.