طی شش ماه گذشته نزدیک به 6500 غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند

  • انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70262

کمیسیون حقوق بشر با انتشار گزارش شش ماه این نهاد از تلفات غیرنظامیان در کشور، می‌گوید نزدیک به 6500 غیرنظامی در شش ماه نخست سال جاری کشته و زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش یاد شده در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی 6 هزار و 487 غیرنظامی در افغانستان قربانی شده‌اند که این تعداد، یک هزار و 611 کشته و چهار هزار و 876 زخمی را شامل می‌شود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، هشت درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنان در این گزارش از افزایش تلفات زنان و کودکان در جریان این شش ماه سخن گفته شده است. بر اساس یافته‌های کمیسیون، 576 زن و یک هزار و 634 کودک در این شش ماه کشته و زخمی شده‌اند که افزایش 16 درصدی در تلفات زنان  و افزایش 26 درصدی در تلفات کودکان را نسبت به مدت مشابه در سال قبل را نشان می‌دهد.

در بخشی از گزارش به عوامل تلفات افراد ملکی در جریان شش ماه گذشته پرداخته شده است؛ بر اساس یافته‌های گزارش گروه طالبان در 75 درصد تلفات، داعش در 3 درصد و نیروهای حامی دولت در 11 درصد تلفات دخیل دانسته شده و 10 درصد دیگر نیز به افراد نامعلوم و فیرراکت‌ها از خاک پاکستان نسبت داده شده است.

گزارش افزوده که در تلفات افراد ملکی توسط گروه طالبان 53 درصد افزایش و در تلفات این افراد توسط نیروهای حامی دولت 54 درصد افزایش در جریان این شش ماه رونما شده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش یوناما نیز تلفات افراد ملکی در جریان سه ماه گذشته میلادی رو به افزایش بوده است.