طولانی ترین پرواز هواپیمایی جهان

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17739

طولانی ترین پرواز تجاری جهان پس از طی مسافت ۱۴ هزار و ۵۳۵ کیلومتری بین دوحه قطر و آوکلند نیوزیلند در ۱۶ ساعت و ۲۳ دقیقه صبح دوشنبه در فرودگاه آوکلند به زمین نشست.

این پرواز قطر ایرلاین ساعت هفت و ۲۵ دقیقه صبح امروز(دوشنبه) به وقت محلی و پنج دقیقه قبل از زمان اعلام شده در آوکلند، پایتخت نیوزیلند به زمین نشست.

مسیر بازگشت این هواپیمای بوئینگ۷۷۷ که پس از عبور از ۱۰ منطقه زمانی به مقصد خود در نیوزیلند رسید، ۱۷ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول می انجامد که این زمان نیز طولانی ترین زمان پرواز محسوب می شود.

خطوط هوایی قطر ایرلاین اعلام کرد که در این پرواز چهار خلبان و ۱۵ خدمه حضور داشتند که یک هزار و ۱۰۰ فنجان چای و قهوه، ۲ هزار نوشیدنی سرد و یکهزار و ۳۶ غذا به مسافران ارائه کردند.

به نوشته تارنمای ‘نیوزیلند هرالد’، همسو با سنت های بین المللی پروازهای افتتاحیه، بخش خدمات نجات فرودگاه آوکلند هنگام ورود این هواپیما با ماشین های آب پاش از آن استقبال کردند.

تود مک کلی وزیر تجارت نیوزیلند نیز گفت که تاثیر اقتصادی این خدمت جدید بیش از ۳۶ میلیون دالر تخمین زده می شود که از ناحیه افزایش ظرفیت پرواز ایجاد شده است.

از نظر زمانی طولانی ترین زمان پرواز پیش از این به هواپیمایی امارات تعلق داشت که در ماه مارس سال گذشته از دبی به آولکند پرواز کرده بود.

از نظر مسافتی، تاکنون طولانی ترین مسافت پرواز با ۱۵ هزار و ۲۹۸ کیلومتر از دهلی نو در هند به سانفرانسیسکو در آمریکا در اختیار هند قرار داشته است که ۱۴ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

این رکورد نیز قرار است با پرواز ۱۹ ساعته خطوط هوایی سنگاپور از این کشور به نیویورک با یک ایرباس A350 در سال ۲۰۱۸ پشت سر گذاشته شود.