طولانی ترین پرواز هواپیمایی جهان

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 17739

طولانی ترین پرواز تجاری جهان پس از طی مسافت 14 هزار و 535 کیلومتری بین دوحه قطر و آوکلند نیوزیلند در 16 ساعت و 23 دقیقه صبح دوشنبه در فرودگاه آوکلند به زمین نشست.

این پرواز قطر ایرلاین ساعت هفت و 25 دقیقه صبح امروز(دوشنبه) به وقت محلی و پنج دقیقه قبل از زمان اعلام شده در آوکلند، پایتخت نیوزیلند به زمین نشست.

مسیر بازگشت این هواپیمای بوئینگ777 که پس از عبور از 10 منطقه زمانی به مقصد خود در نیوزیلند رسید، 17 ساعت و 30 دقیقه به طول می انجامد که این زمان نیز طولانی ترین زمان پرواز محسوب می شود.

خطوط هوایی قطر ایرلاین اعلام کرد که در این پرواز چهار خلبان و 15 خدمه حضور داشتند که یک هزار و 100 فنجان چای و قهوه، 2 هزار نوشیدنی سرد و یکهزار و 36 غذا به مسافران ارائه کردند.

به نوشته تارنمای ‘نیوزیلند هرالد’، همسو با سنت های بین المللی پروازهای افتتاحیه، بخش خدمات نجات فرودگاه آوکلند هنگام ورود این هواپیما با ماشین های آب پاش از آن استقبال کردند.

تود مک کلی وزیر تجارت نیوزیلند نیز گفت که تاثیر اقتصادی این خدمت جدید بیش از 36 میلیون دالر تخمین زده می شود که از ناحیه افزایش ظرفیت پرواز ایجاد شده است.

از نظر زمانی طولانی ترین زمان پرواز پیش از این به هواپیمایی امارات تعلق داشت که در ماه مارس سال گذشته از دبی به آولکند پرواز کرده بود.

از نظر مسافتی، تاکنون طولانی ترین مسافت پرواز با 15 هزار و 298 کیلومتر از دهلی نو در هند به سانفرانسیسکو در آمریکا در اختیار هند قرار داشته است که 14 ساعت و 30 دقیقه به طول انجامید.

این رکورد نیز قرار است با پرواز 19 ساعته خطوط هوایی سنگاپور از این کشور به نیویورک با یک ایرباس A350 در سال 2018 پشت سر گذاشته شود.