طراح اصلی عملیات پیشاور را بشناسید

  • انتشار: ۲۹ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 2080

ایرنا نوشت: «عمر منصور» مردی 36 ساله و از افراد نزدیک به گروه تحریک طالبان پاکستان است؛ کسی که به گفته طالبان طراح اصلی حمله تروریستی روز سه شنبه هفته گذشته به مدرسه ای در پیشاور است.

عمر منصور حمله ای را طراحی کرد که بیشتر شبیه یک گروگانگیری ناکام بود و در نهایت شش نفر از اعضای طالبان که به مدرسه پیشاور حمله کرده بودند، بعد از اینکه 132 دانش آموز و 9 نفر از کارد آموزشی مدرسه را به قتل رساندند، خودشان نیز از سوی نیروهای نظامی پاکستان کشته شدند.

طالبان به تازگی تصویری ویدیوی را منتشر کرده که در آن مردی جوان با ظاهری شبیه طالبانی ها و ریش بلند این جملات را (خطاب به دولت و ارتش پاکستان) می گوید: اگر زنان و کودکان ما در حملات شما کشته می شوند، پس کودکان شما هم جان سالم بدر نخواهند برد. ما همان طوری به شما حمله می کنیم که شما ما را مورد هجوم قرار می دهید و مطمئنا انتقام افراد بی گناهی را که در حملات شما کشته می شوند، خواهیم گرفت.

به گفته برخی اعضای طالبان، عمر منصور تحصیلات خود را تا پایان دوره دبیرستان در اسلام آباد پایتخت پاکستان گذرانده و سپس در یکی از مدارس دینی در این کشور ادامه تحصیل داده است.

او که از کودکی به خشونت و انجام رفتارهای خشن معروف بوده، قبل از این که طالبان تشکیل شود، مدتی در شهر کراچی به عنوان یک کارگر ساده مشغول بکار بوده و بلافاصله بعد از شکل گیری طالبان در سال 2007، به این گروه محلق شد.

گروه تحریک طالبان مسوولیت حمله تروریستی روز سه شنبه هفته گذشته به مدرسه پیشاور را برعهده گرفت و به صراحت اعلام کرد که این اقدام به تلافی حملات ارتش به مواضع طالبان صورت گرفته است.

این گروه تروریستی همچنین تهدید به انجام حملات بیشتری در آینده کرده است.