طالبان: خواستار ایجاد روابط با کشورهای منطقه و جهان هستیم

  • انتشار: ۶ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 125716

طالبان در بیانیه‌ای به مناسبت سالروز حمله شوروی سابق به افغانستان، از تمام جهان و کشورهای منطقه خواسته است که برای ایجاد و تامین روابط خوب و محکم نقش مثبت ایفا کنند.

در این بیانیه که امروز (دوشنبه ۶ جدی) منتشر شد آمده است که ۴۲ سال پیش، قشون اتحاد شوروی پیشین بر افغانستان یورش آوردند و مردم «آزادی‌خواه افغانستان چون اشغال و تجاوز هیچ اشغالگری را تحمل نمی‌توانند، جهاد بزرگ و سرتاسری را علیه اشغالگران شوروی آغاز کردند.»

طالبان گفته‌اند که مجاهدین در ظرف ۱۰ سال، اتحاد شوروی را شکست داده و تمام نیروهای اشغالگر آن را از افغانستان بیرون راندند.

این گروه افزوده است که به نمایندگی از مردم افغانستان، یورش اتحاد شوروی پیشین را تقبیح می‌کند و جهاد و مبارزه مردم دلیر افغانستان را می‌ستاید.

در بیانیه طالبان آمده‌است: افغانستان در امور داخلی هیچ کشوری مداخله نمی‌کند و به کسی دیگر هم اجازه نمی‌دهد که «حقوق حقه ما را زیرپا نموده و در امور داخلی ما مداخله کند.»

طالبان افزوده‌اند: «افغان‌ها به عنوان یک ملت صلح‌خواه می‌خواهند با جامعه جهانی در چوکات اصول اسلامی و جهانی، روابط خوب و قوی را تامین نمایند که در آن احتمال ضرر به کسی نباشد و حق آزادی ملت‌ها هم مصون شده‌باشد.»

این در حالی است که تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته‌‌است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *