طالبان: توقف مذاکرات صلح بیش از همه به زیان خود آمریکا است

  • انتشار: ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69012
مذاکرات آمریکا و طالبان

گروه طالبان با انتشار بیانیه ای، توقف روند مذاکرات صلح توسط دونالد ترامپ را نشانه بی صبری و تزلزل آمریکا خوانده و ادعا کرد این امر، منجر به تلفات جانی و مالی بیشتر برای این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، متن این بیانیه به شرح زیر است:

ما با تیم مذاکراتی امریکایی مذاکرات مفید داشتیم و توافقنامه نهایی شد، تیم مذاکراتی امریکا تا دیروز از پیشرفت های انجام یافته راضی بود و گفتگوها را در فضای خوبی به پایان رساندیم، هر دو جهت مشغول آمادگی برای اعلان توافقنامه و امضا بودند.

پس از اعلان و امضای توافقنامه، تاریخ ۲۳ ماه جاری میلادی را نخستین روز نشست مذاکرات بین الافغانی تعیین نموده بودیم.
کشورهای منطقه و جهان و سازمان های بین المللی نیز ازین پروسه حمایت می کردند.

اکنون که رئیس جمهور امریکا ترامپ روند مذاکرات با امارت اسلامی را متوقف اعلان کرده است، زیان آن بیش از هر کسی به خود امریکا می رسد، اعتبار امریکا را صدمه می زند و موقف آنها در قبال صلح را دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی امریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می نماید.

امارت اسلامی با دوام دادن مذاکرات ثابت کرد که جنگ از سوی دیگران بر ما تحمیل شده و اگر بجای جنگ راه تفاهم اختیار کرده شود، ما تا پایان برای آن متعهد می مانیم.

پیش از امضای توافقنامه بخاطر یک حمله عکس العمل نشان دادن، بیانگر حوصله مندی نیست. در حالی که اندکی پیش تر ازین حمله، ایالات متحده و همکاران داخلی شان در حملات متعددی صدها تن افغان ها را در حملات خود به شهادت رساندند و دارایی شان را طعمه آتش ساختند.

داکتر زلمی خلیلزاد دعوت نامه رئیس جمهور امریکا را برای رفتن به امریکا در اواخر ماه اگست برای ما رساند. ما این سفر را تا امضای توافقنامه در دوحه به تعویق انداخته بودیم.

امارت اسلامی پالیسی قوی و موقف غیر متزلزل دارد، ما بیست سال پیش هم صدای تفاهم بلند نموده بودیم و امروز هم موقف ما همان است و باور داریم که جهت امریکایی دوباره به همین موقف بر می گردد.

مبارزه هژده ساله ما برای امریکایی ها ثابت کرده خواهد باشد که ما جز اینکه اشغال کشور ما به گونه کامل به پایان برسد و افغان ها به خواست خود شان گذاشته شوند، دیگر به هیچ چیزی قانع نمی شویم و برای این هدف بزرگ به جهاد کنونی خود دوام می دهیم و بر پیروزی نهایی باور کامل داریم. ان شاء الله و ما ذالک علی الله بعزیز.

امارت اسلامی افغانستان
۹/۱/۱۴۴۱هـ ق
۱۷/۶/۱۳۹۸هـ ش ــ 2019/9/8م