طالبان: تا هنگام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان جنگ ادامه خواهد داشت

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 68192

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان با اشاره به گزارش‌های اخیر مبنی بر احتمال امضای توافقنامه در روزهای آینده، تصریح کرد که هنوز توافقی با امریکا صورت نگرفته و تا زمان بیرون شدن آخرین نظامی خارجی از افغانستان جنگ ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد، که این گروه به عدم تهدید سایر کشورها متعهد است و این موضوع را در عمل نیز به اثبات رسانده است بنابر این نیروهای خارجی باید هرچه سریعتر خاک افغانستان را ترک کنند؛ این شامل نیروهای قراردادی و حتی دیپلمات‌های غربی نیز می‌شود.

سخنگوی طالبان اظهار داشت: بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان بخش مهمی از هرگونه توافق احتمالی با امریکا است و اعلام رسمی جدول زمانی خروج لازمه توافق احتمالی با امریکا است.

وی در پیوند با آتش‌بس گفت: تا زمان بیرون شدن آخرین سرباز خارجی از افغانستان و برقراری حکومت اسلامی جنگ در این کشور ادامه خواهد؛ هدف ما از مبارزه کسب استقلال و تحکیم نظام اسلامی در این کشور است.

مجاهد درباره آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز تصریح کرد، که گفتگوی بین الافغانی در سایه اشغال امریکا نمی‌تواند منجر به تشکیل حکومت اسلامی شود بنابر مذاکرات بین‌الافغانی زمانی آغاز خواهد شد که آمریکا به تعهدات خود عمل کرده باشد.

وی درباره مواضع این گروه در پیوند با آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان خاطرنشان کرد، که هیچ چیزی تغییر نکرده است و دولت کابل هنوز هم از نظر آنها نمی‌تواند به نمایندگی ازمردم افغانستان وارد مذاکره با این گروه شود.

سخنگوی طالبان اظهار داشت: دولت افغانستان تنها می‌تواند به عنوان یکی از طرف‌های مذاکره کننده در نشست بین‌الافغانی حضور یابد و در کنار سایر احزاب سیاسی مسائل مورد نظر خود را مطرح کند.

به نوشته تسنیم؛ وی درباره اینکه آیا طالبان به اصل انتخابات برای انتقال قدرت اعتقاد دارند یا خیر گفت: موضوع انتخابات از مسائل داخلی هستند که طالبان پس از بیرون شدن کامل نیروهای خارجی با نمایندگان مردم افغانستان و نیروهای سیاسی درباره آن بحث خواهیم کرد؛ اما هرگونه انتخابات در حضور نیروهای خارجی از نظر ما منتفی است.

کارشناسان معتقدند؛ اگر واقعا امریکا درباره بیرون شدن نظامیان خارجی از افغانستان با طالبان به توافق برسد در حالی که این گروه با آتش‌بس موافقت نکرده باشد دولت افغانستان در برابر طالبان بی‌دفاع باقی خواهد ماند.بنابر این انتظار هر چیز دیگری بجز صلح را می‌توان از مذاکرات امریکا با طالبان داشت.