طالبان: آمریکا بارها توافقنامه صلح را نقض کرده است/ اگر تخطی های آمریکا ادامه یابد مجبور به واکنش می شویم

  • انتشار: ۱۷ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 82441
طالبان

گروه طالبان با صدور اعلامیه ای به آمریکا هشدار داد که اگر تخطی های مکرر این کشور برای اجرائی کردن توافقنامه صلح ادامه یابد، طالبان واکنش نشان خواهد داد و سطح جنگ افزایش می یابد.

در بیانیه طالبان آمده است که طالبان تاکنون به توافقنامه صلح با آمریکا متعهد مانده و مواد آن را کاملا رعایت کرده است و مقامات آمریکایی نیز این موضوع را تایید کرده اند.

این گروه افزوده است که طالبان بارها برای مذاکرات با طرف های افغانستانی آمادگی نشان داده است اما پیش از آن باید طبق توافقنامه، پنج هزار زندانی طالبان رها شوند که متاسفانه تاکنون به بهانه های مختلف به تاخیر افتاده است.

طالبان در این بیانیه گفته است که بر اساس توافقنامه امضا شده با آمریکا، تا حصول توافق با طرف های افغانستانی و آتش بس همه جانبه، این گروه می تواند بر تمام مراکز نظامی دولت کابل حمله کند اما با اینهمه، گروه طالبان تنها بر بعضی مراکز نظامی مناطق روستایی حملاتی انجام داده است که آن هم نسبت به سال گذشته بسیار کم است؛ با این حال، از سوی آمریکایی ها و همکاران داخلی و خارجی آنها تخطی های علنی در برابر ما صورت گرفته است.

گروه طالبان عدم آزادی پمج هزار زندانی این گروه و حمله به مراکز طالبان را از مهمترین تخطی های آمریکا خوانده است.

طالبان در این بیانیه تاکید کرده است: از آمریکایی جدا می خواهیم که محتویات توافقنامه را رعایت کنند و دیگر همکارانشان را نیز به رعایت کامل توافقنامه متوجه سازند.

این گروه افزوده است که هر گونه حملات، اعمال تحریک کننده و تخطی های علنی است و اگر این تخطی ها ادامه یابد، منجر به ایجاد فضای بی اعتمادی شده و طالبان را به واکنش متقابل مجبور می کند و سطح جنگ را افزایش خواهد داد.

گفتنی است که توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان در تاریخ ۱۰ حوت در قطر به امضا رسید.