صدها مدرسه دینی در پاکستان با طالبان در افغانستان ارتباط تنگاتنگی دارند

  • انتشار: ۹ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18799

مقامات می گویند هزاران مدرسه دینی در پاکستان وجود دارد که توسط دولت این کشور ثبت و راجستر نشده است و این مدارس با طالبان در افغانستان ارتباط گسترده ای دارد و صدها تروریست را سالانه تربیت می کند که این افراد فعالیت های تروریستی را در خاک افغانستان به انجام می رساند.

مقام های افغان می گویند ارتباط فزاینده بین مدارس مذهبی پاکستان با طالبان افغان به مشاهده می رسد. بیش از ۳۰۰۰۰ مدرسه مذهبی در پاکستان وجود دارد که اکثر آن رسماً فعالیت دارند و علوم مذهبی را تدریس می کنند اما در کنار آن هزاران مدرسه دیگر وجود دارد که راجستر شده نمی باشد و این ها مدارسی است که همواره موجب نگرانی ها بوده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ تحقیق کنندگان افغان و خارجی در جریان تحقیقات شان در مورد حمله انتحاری در قندهار که طی آن پنج دیپلومات امارات متحده عربی کشته شد، مظنونین این حمله را در یک مدرسه محافظه کار مذهبی در پاکستان، رد یابی کردند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله می گوید این حمله در مدرسه مولوی احمد در شهر چمن، کویته طراحی شده بود.

تحقیقات استخباراتی، ارتباطات فزاینده بین مدارس مذهبی غیر قانونی در پاکستان را با طالبان افغان واضح نشان می دهد که این مدارس مرکز استخدام تندروان می باشد.

اکثریت فعالیت های تندروی در ایالت بلوچستان، پاکستان متمرکز است، محلی که بیش از ۵۵۰۰ مدرسه مذهبی که اکثر برای طلاب خوابگاه دارد، فعال است. اکثریت این مدارس از کنترول حکومت خارج بوده و محل پرورش تروریستان است.

سرفراز بوغتی، وزیر ایالتی بلوچستان در امور داخلی و امور قبایلی می گوید:”مدارس مذهبی زیادی وجود دارد که در آن طالبان افغان درس می خوانند و مالک اکثریت این مدارس، گروه طالبان می باشد.”

آگاهان می گویند موجودیت شمار زیاد مدارس مذهبی ثبت نشده در سراسر پاکستان، جنگ ها در منطقه افغانستان و پاکستان را افزایش داده است. این مدارس، مفکوره شورش گرایی را ترویج داده و برای طالبان جنگجو فراهم می کند.

خادم حسین، تحلیلگر امور امنیتی پاکستان به صدای امریکا گفت در هر کوچه و سرک پاکستان می توانید این مدارس را بیبینید. آنها افراط گرایی را خانه به خانه و ده به ده در پاکستان، گسترش میدهند.

گفته می شود ملا هبت الله، رهبر طالبان یک مدرسه در کوچک در نزدیکی شهر کویته را اداره می کند.

نفوذ طالبان افغان را بیشتر می توان در بخش های از بلوچستان که مردم پشتو صحبت می کنند، مشاهده کرد. از این مناطق است که طالبان به اسانی بین افغانستان و پاکستان رفت و آمد می کنند.

قیس خان ناصر، یک مقام ایالتی در ساحه قلعه عبدالله که با ولایت قندهار، افغانستان هم مرز است می گوید در این ولسوالی ۱۹۱ مدرسه مذهبی وجود دارد که ۲۱ آن ثبت نشده است و حدود ۲۰ در صد شاگردان آن، افغان می باشند.

سال قبل، حکومت ایالت خیبر پختونخوا به خاطر تخصیص دادن ۳ میلیون دالر به مدرسه دارالعلوم حقانیه، که به نام دانشگاه جهاد مشهور است، شدیداً تحت انتقاد قرار گرفت.

این مدرسه به رهبری سمیع الحق، سناتور پیشین پاکستانی، بیش از ۴۰۰۰ شاگرد دارد و به گفته کارشناسان، ارتباط این مدرسه با طالبان بر همه روشن است.

گفته می شود ملا محمد عمر، موسس گروه طالبان و جلال الدین حقانی موسس شبکه حقانی، هر دو در مدرسه حقانیه، آموزش دیده بودند. حتی ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان که در حمله هواپیمای بی سرنشین امریکایی در ماه می کشته شد، نیز یکی از طلاب این مدرسه بود.

حکومت پاکستان می گوید یک پالیسی جدید مبارزه با افراط گرایی در حال شکل گرفتن است که شامل آوردن اصلاحات در سیستم مدارس آن کشور می شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *