صالح: طالبان بُت های بامیان را به دستور پاکستان و برای ضربه به بودایی های هند تخریب کردند

  • انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94959

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری اظهار داشت: طالبان در زمان حاکمیت شان بت‌های بامیان را به فتوای پاکستانی‌ها و برای خدشه دار کردن احساسات بودایی‌های هند تخریب کردند، در حالی که تاریخ بودایی افغانستان هیچ ربطی به هند ندارد.

امرالله صالح در صفحه فیسبوک خود نوشت: «طالبان حقایق تلخ و دردناک کنونی و تاریخی را که جامعه در ذهن و سینه اش از ظلم و جهل این گروه دارد و من آن را تنها بیان کردم رد و تکذیب کردند.»

معاون اول رئیس جمهور همچنین بیان کرد: «صد‌ها عنوان کتاب، ده‌ها هزار عنوان مقاله و هزاران رساله در مورد ظلم و تاریک اندیشی این گروه تا اکنون نوشته شده است. آیا طالب می‌تواند یک رساله را آدرس دهد که در آن از به اصطلاح اداره طالب سخن مثبت گفته شده باشد؟» 

وی اضافه کرد: آیا می‌دانستید در کابل تحت تسلط طالب یک جلد کتاب یافت نمی‌شد؟ آیا می‌دانستید در دوران طالبان برای اولین بار در تاریخ کشور خانواده‌های شهری مجبور به فرار  به پاکستان شدند و بخشی از آن‌ها به پیش خدمت‌های متمولین پنجابی تبدیل شده، تا حدی که آن‌ها را کابلی نوکر صدا می‌زدند.

معاون رئیس جمهور همچنین به موضوع تامین امنیت در دوران طالبان در کابل اشاره کرد و گفت: در آن زمان جمعیت کابل، کمتر از پانصد هزار بود ولی اکنون حدود ۷ میلیون نفر است.

وی همچنین این سوال را مطرح کرده که چرا رهبران طالبان با هیچ بحثی راحت نیستند، مگر بحث شریعت و آن هم به روایت خودشان، زیرا از هیچ چیز دیگری هیچ نوع آگاهی ندارند.

صالح افزوده است: آیا می‌دانید که طالبان به هیچ شخصیت تحصیل یافته افغانستان که حتی علاقه کار با آن‌ها را داشت اجازه ندادند که کار نمایند، زیرا پاکستان از یکجا شدن  تحصیل یافته‌های افغانستان و به خصوص از تحصیل یافته‌های پشتون در هراس بود و تا آخر در اداره طالب یک نفر تحصیل یافته وجود نداشت.

معاون اول ریاست جمهوری اظهار داشت: در دوران طالبان به سختی می‌شد مجلس عروسی را از جنازه فرق کرد، زیرا در هر دو سکوت مرگبار حاکم بود، در یکی مرده را بر سرشانه‌ها  انتقال می‌دادند و در دیگری زن را به مانند جنازه.

به گفته صالح در دوره طالبان پاسپورت افغانی در پیشاور چاپ می‌شد و در محله‌های خیبربازار و اسلام آباد پاسپورت جعلی در ظرف چند ساعت در مقابل پول داده می‌شد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: آیا می‌دانید که طالبان از پول افغانی عار داشتند و پول رایج شان کلدار بود و این بدعت در بعضی مناطق تا امروز باقی مانده است.  

گفتنی است که طالبان روز گذشته معاونان ریاست جمهوری را به عدم آگاهی از نظام اسلامی این گروه متهم کرده و آن‌ها را دشمنان صلح و استحکام نظام اسلامی در افغانستان خوانده است.