شکنجه وحشیانه زندانیان سیاسی در زندان‌های آل سعود

  • انتشار: ۲۱ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 116510

دیده بان حقوق بشر در گزارشی به جزئیات جدیدی درباره شکنجه زندانیان سیاسی در عربستان سعودی اشاره کرد.

به نقل از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، مأموران زندان‌ها در عربستان سعودی، صحنه‌های وحشتناکی را در ارتباط با زندانیان سیاسی توصیف می‌کنند و دیده بان حقوق بشر اعلام کرد گزارش‌های جدیدی از شکنجه زندانیان سیاسی مهم در زندان‌های عربستان سعودی به دست آمده است.

مقامات عربستان سعودی نتوانسته اند تحقیق معتبر و مستقلی را درباره اتهامات مبنی بر شکنجه فعالان حقوق زنان و دیگرانی در عربستان به انجام رسانند که از اوائل ۲۰۱۸ بازداشت کرده اند؛ این شکنجه‌ها شامل شوک الکتریکی، ضرب و جرح، شلاق و آزار و اذیت جنسی است.

دیده بان حقوق بشر به مجموعه‌ای از متون ارسالی از فردی ناشناس در ژانویه ۲۰۲۱ دست یافته که خود را مامور زندان سعودی توصیف کرده است و توضیحاتی را درباره شکنجه و بدرفتاری آن‌ها و دیگر ماموران زندان شاهد آن بوده اند، ارائه کرد. آن‌ها شاهد ارتکاب این بدرفتاری‌ها با زندانیان بلندپایه از اواسط تا اواخر سال ۲۰۱۸ بوده اند. این فرد از ترس اقدامات تلافی جویانه خواست نامش فاش نشود، اما در پیام‌های متنی مشاهدات خودشان را از ماموران زندان‌های دیگر منتقل کرده است.

مایکل پیج، معاون مدیر دیده بان حقوق بشر در خاورمیانه (غرب آسیا) و شمال آفریقا اعلام کرد: مدارک جدید درباره شکنجه ظالمانه فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی و دیگر زندانیان مهم دیگر بی توجهی و توهین کامل عربستان به حاکمیت قانون و قصور در تحقیقات معتبر درباره این اتهامات را نشان می‌دهد. 

وزیر خارجه پاکستان به طالبان: عاقلانه نیست با زنان کشور خود بجنگید

او افزود: این که اجازه داده شود ناقضان حقوق بشر در امان باشند پیامی را مخابره می‌کند مبنی بر اینکه آن‌ها می‌توانند با مصونیت شکنجه کنند و هرگز به خاطر این جرائم با پاسخگویی مواجه نمی‌شوند. 

این گزارش‌ها از زندان ضحبان از شمال جده و مکان دیگری که ماموران زندان آن را یک زندان سری توصیف کردند، ارائه شده است.

آن‌ها حوادث خاصی را توصیف کردند و می‌گویند زندانیان از جمله لُجِین الهذلول، فعال برجسته حقوق زنان و محمد الربیع، فعال حقوق بشر متحمل شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر شده اند. در یکی از پیام‌های متنی، این مامور زندان به نام یکی از فعالان برجسته حقوق زنان در عربستان اشاره کرد که مقامات سعودی در سرکوب گسترده‌ای که از ماه مه ۲۰۱۸ شروع کردند، بازداشت شد. دیده بان حقوق بشر نام این فعال را منتشر نکرد.

سازمان‌های حقوق بشر ارائه گزارش درباره اتهامات نوامبر ۲۰۱۸ را آغاز کرد که بازجویان سعودی، حداقل چهار فعال زنان را با شوک الکتریکی و شلاق شکنجه کرده، آن‌ها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و به آن‌ها حمله کرده اند. دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در ژانویه ۲۰۱۹ اعلام کرد مقامات سعودی باید به ناظران بین المللی برای ورود به این کشور و تحقیق درباره این اتهامات شکنجه اجازه دهند.

مشارکت گسترده مردم «لوهانسک و دونتسک» در رفراندوم الحاق به روسیه

دادستانی عمومی عربستان سعودی در مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد دفترش که مستقیماً به پادشاه و شاهزاده سعودی، کمیسیون دولتی حقوق بشر عربستان و انجمن ملی حقوق بشر گزارش می‌دهد تحقیقات مجزایی را درباره اتهامات شکنجه انجام دادند و مدرکی را دال بر حمایت از این اتهامات پیدا نکرد.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است با توجه به تمایل نداشتن عربستان سعودی برای انجام تحقیقاتی مستقل و معتبر درباره اتهامات شکنجه، وجهه این کشور مخدوش خواهد ماند تا زمانی که مقامات عربستان به ناظران بین المللی و مستقل اجازه ورود به این کشور و تحقیق درباره ادعا‌های شکنجه را بدهند.

این دیده بان اعلام کرد که سران عربستان سعودی باید همه اتهامات، محکومیت‌ها و حکم‌های اعمال شده علیه فعالان حقوق زنان و دیگران را که به خاطر فعالیت هایشان و ابراز توام با آرامش دیدگاه شان صادر شده است، لغو کنند. بوی تعفن شکنجه و رفتار‌های وحشیانه دیگر با زندانیان سعودی از سران عربستان سعودی به مشام می‌رسد تا زمانی که آن‌ها اقدامات فوری برای توقف این جرائم و پاسخگو قرار دادن ناقضان دیگر حتی در عالی‌ترین سطوح انجام دهند.

منبع: yjc

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟