شورای مصالحه: طالبان با بهانه تراشی نامعقول به مسلمان کشی ادامه می دهند

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 106136

شورای عالی مصالحه ملی از تاخیر در مذاکرات صلح دوحه ابراز نگرانی کرده و تاکید نمود که طالبان با بهانه تراشی نامعقول به مسلمان کشی ادامه می‌دهند.

این شورا در اطلاعیه ای نوشت: هم اکنون هیات دولت با صلاحیت کامل در دوحه حضور دارد تا با اختیار و صلاحیت کامل وارد مذاکره گردد، اما با تاسف هیات تحریک طالبان با بهانه‌تراشی‌های ناموجه و دلایل و انگیزه‌های نامعقول باعث تاخیر در آغاز مذاکرات گردیده و به جای بحث و به مسلمان کشی شان در افغانستان افزوده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که طالبان به جای مذاکره روی قضایای اصلی، پایان جنگ و خشونت با افزایش درد و آلام مردم افغانستان مصروف سفرها و بحث‌های حاشیه‌‌ای است و نیروهای این گروه همچنان به جنگ و خشونت علیه مردم افغانستان ادامه می‌دهد.

در اعلامیه تاکید شده است: ما به این باورهستیم که قضیه افغانستان در قدم نخست مربوط افغان‌ها می‌باشد و ما باید برای پایان دادن به جنگ و برادرکشی با یکدیگر بنشینیم و بر اساس رهنمودها و ارشادات دین مبین اسلام، عرف و قوانین بین‌المللی و با در نظرداشت منافع علیای کشور مشکل خود را با دست‌یافتن به یک راه حل سیاسی فراگیر و همه شمول حل نماییم.

شورای مصالحه ملی خاطرنشان کرد که فرصت استثنایی برای حل بحران کشور از طریق مذاکره فراهم است. اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی از پایان جنگ به منظور شکل‌گیری یک افغانستان آزاد، مستقل، دموکراتیک، در صلح و عاری از حضور گروه‌های دهشت‌افکن و افراطی وجود دارد و حالا وظیفه اسلامی و ملی ما و تحریک طالبان است تا از این فرصت برای پایان جنگ استفاده نماییم.

این شورا تاکید کرد: اگر عده‌ای به این باور باشند که از راه‌های غیر از مذاکره و گفتگو می‌توانند به این مشکل پایان بخشند، مانند همیشه و با استناد به شواهد تاریخی راه اشتباهی را در پیش‌ گرفته‌اند.

گفتنی است که هیات دولت حدود یک ماه پیش به منظور آغاز دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به دوحه پایتخت قطر رفت، اما به جز از دو نشست ابتدایی دیگر هیات طالبان پشت میز مذاکره حاضر به گفتگو نشده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *