شواهدی که بر درز ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان دلالت دارند

  • انتشار: ۹ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 113765

در این مطلب می‌خواهیم در مورد شواهد و قرائنی صحبت کنیم که نشان می‌دهد منشأ کرونا و ویروس کووید-۱۹ آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان بوده است.

کمتر کاری وجود دارد که بتوان آن را جهنمی‌تر از کار سه معدنچی چینی در آپریل ۲۰۱۲ در منطقه کوهستانی یونان دانست. این سه معدنچی که ماموریت داشتند یک معدن مس متروکه در بخش مویجانگ را تمیز کنند، خود را در غار‌هایی یافتند که سطح ماده‌ای به نام گوانو -که ترکیبی از مدفوع و ادرار خفاش است- در آن تا زانوی آن‌ها بالا آمده بود.

در شرایطی که خفاش‌های نعل اسبی در بالای سر آن‌ها می‌چرخیدند و موش‌ها و دیگر جوندگان در میان کثافت و مدفوع می‌لولیدند، این سه معدنچی هر بار برای ساعت‌ها در این فضای متعفن و بدون تهویه کار می‌کردند. بعد از سه هفته، هر سه معدنچی دچار یک بیماری حاد شبیه ذات الریه شدند.

این سه مرد جوان خیلی زود با سه معدنچی دیگر جایگزین شدند، اما نفرات جدید نیز بلافاصله با مشکلات تنفسی، سرفه و تب‌هایی بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد مواجه شدند، نشانه‌هایی که بعد‌ها در یک مقاله پزشکی مبهم منتشر شده در چین مورد اشاره قرار گرفته و امروزه می‌دانیم که بسیار شبیه علائم ابتلا به کرونا هستند. این ۶ معدنچی بعد‌ها به دانشکده پزشکی شماره یک در دانشگاه پزشکی کونمینگ منتقل شدند که در فاصله ۱۰۰ مایلی پایتخت محلی قرار داشته و برای تنفس بهتر، به آن‌ها دستگاه اکسیژن وصل شد. در عرض چند ماه، سه تن از این معدنچیان جانشان را از دست دادند.

نمونه‌های خون گرفته شده از قربانیان برای بررسی بیشتر به موسسه ویروس شناسی ووهان در ولایت هوبی فرستاده شد، یک مرکز مشهور جهانی در زمینه تحقیق بر روی کرونا ویروس‌ها و تنها لابراتوار در چین که مجوز تحقیق در مورد ویروس‌های مرگباری مانند ایبولا، آنفلوانزای حیوانات و اچ آی وی را دارد.

در این مرکز، نمونه‌های خون گرفته شده از قربانیان حادثه معدن توسط دکتر شی ژنگ لی، محقق مشهور این آزمایشگاه و ملقب به «زن خفاشی» مورد بررسی قرار گرفت. لی در طول دهه‌های گذشته بار‌ها برای شکار خفاش‌ها و بررسی ویروس‌های موجود در بدن آن‌ها شخصاً به غار‌های دوردست سفر کرده بود. پس از تحقیقات گسترده، وی ننتیجه گرفت که قربانیان به دلیل یک عفونت قارچی بوجود آمده در اثر پاتوژین موجود در قارچ سطح ترکیب مدفوع و ادرار خفاش‌ها رخ داده است.

نه سال بعد معدنچیان مویجانگ بار دیگر به تیتر اصلی اخبار رسانه‌های جهان تبدیل شدند پس از آنکه وال استریت ژورنال اواخر هفته گذشته گزارشی از نتیجه گیری‌های سری سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده منتشر کرد. این روزنامه گزارش داده که سه محقق آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان در نوامبر ۲۰۱۹ با نشانه‌هایی «شبیه ابتلا به کووید-۱۹» در بیمارستان بستری شده اند. این تاریخ دستکم یک ماه قبل از آن زمانی است که پکن به طور رسمی وجود بیماری تنفسی جدیدی که بعد‌ها به کرونا مشهور شد را در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد.

این افشاگری باعث شده بار دیگر ادعا‌های همیشگی در مورد اینکه کرونا ویروس جدید با نام رسمی SARS-CoV-۲، نه از بازار فروش حیوانات زنده در هوانان بلکه از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان به بیرون منتقل شده است، بر سر زبان‌ها بیفتد. اکنون سوال این است که آیا ویروسی (یا رشته‌ای مرتبط با آن) که معدنچیان چینی در سال ۲۰۱۲ بیماری کرده و جان سه تن از آن‌ها را گرفت و در آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان مورد بررسی قرار گرفت، دلیل شیوع بین المللی شده باشد که تاکنون ۱۶۸ میلیون نفر را به خود متبلا کرده و جان دستکم ۳.۵ میلیون نفر را گرفته است؟

پاسخ قطعی به این سوال به دلیل ابهامات بسیار و عدم همکاری مناسب چین در روند تحقیقات بسیار دشوار است، اما شواهد و مدارکی وجود دارد که احتمال درستی این فرضیه را تقویت می‌کنند که شباهت‌های ژنتیکی بین ویروس غار‌های موجیانگ و ویروس SARS-CoV-۲ تنها بخش کوچکی از آن است. چینی‌ها به شدیدترین لحن ممکن این شایعات و نشانه رفتن انگشت اتهام به سمت چین در ماجرای شیوع کرونا را «سیاسی سازی» پاندمی نامیده و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ویروس کووید-۱۹ در ابتدا از خفاش‌ها به یک حیوان میانجی و سپس به انسان‌ها منتقل شده است، چیزی که در بسیاری از ویروس‌های مشابه دیده شده است. اکنون، اما جامعه دانشمندان و رهبران جهان در حال بازنگری در مورد این تفکر هستند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه گذشته به سرویس‌های اطلاعاتی کشورش دستور داد تا تلاش‌ها برای شناسایی منشأ ویروس SARS-CoV-۲ را مضاعف کرده و در عرض ۹۰ روز نتیجه را به وی اطلاع دهند. اولین تحقیقات رسمی صورت گرفته توسط دانشمندان غربی که به شدت با نظارت دولت چین همراه بود، می‌توان چنین نتیجه گرفت که امکان نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان «بسیار غیرمحتمل» به نظر می‌رسد. با این وجود، بررسی دقیق‌تر این گزارش نشان می‌دهد که تحقیقات عمدتاً بر اساس گزارش‌های ارائه شده دانشمندان چینی صورت گرفته است.

در حالی که محققان سازمان بهداشت جهانی سه ساعت با دکتر شی مصاحبه کردند، او مدعی شد که در غار‌های مویجانگ هیچ نشانه‌ای از ویروس کرونا یافت نشده است و معدنچیان احتمالاً در اثر ابتلا به یک ویروس قارچی جان باخته اند. اکنون، اما برخی سوالات فرستادگان سازمان بهداشت جهانی از این دانشمند چینی را سطحی، بی دقت و شتابزده توصیف کرده اند. حتی تدروس قبریسوس آدنهاوم، رییس سازمان بهداشت جهانی نیز پذیرفته که گزارش نهایی این تحقیقات رضایت بخش و راضی کننده نبوده است. ۱۵ کشور از جمله ایالات متحده و بریتانیا، در بیانیه‌ای مشترک نگرانی خود را از اینکه این تحقیقات کافی و کامل نبوده اعلام کرده اند. هفته اخیر، راوی گوپتا، استاد میکروب شناسی بالینی در دانشگاه کمبریج و مشاور دولت بریتانیا در مصاحبه با روزنامه تلگراف مدعی شده بود که تئوری نشت ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان به طور کامل و درست مورد بررسی قرار نگرفته است.

در طول بیشتر از یک سال گذشته، چین اجازه هیچگونه تحقیق مستقلی در مورد منشأ ویروس کرونا را نداده و اجازه دسترسی مقامات سازمان بهداشت جهانی به داده ها، پروتکل‌های امنیتی و گزارشات آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان داده نشده است. پروفسور رالف باریک، اپیدمی شناس و میکروب شناس آمریکایی یکی از ۱۸ اپیدمی شناس شناخته شده بین المللی است که خواستار تحقیقات مستقل در مورد منشأ شیوع ویروس کووید-۱۹ شده است. جالب اینکه وی در گذشته همکاری‌هایی را با دکتر شی ژنگ لی در مورد خلق کرونا ویروس‌های مصنوعی در آزمایشگاه که می‌توانند سلول‌های انسانی را بیمار کنند انجام داده بود.

مطالعات علمی نشان می‌دهند که دستکم ۴ تیم از ویروس شناسان چینی مجموعه‌هایی را از غار‌های مویجانگ و پس از بیمار شدن معدنچیان جمع آوری کرده اند. ظاهراً در این نمونه‌ها ۹ نوع ویروس شناسایی شده و به موسسه ویروس شناسی ووهان فرستاده شده اند. یکی از این ویروس ها، که از مقعد خفاش نعل اسبی بدست آمده، توسط دکتر شی RaTG۱۳ نامگذاری شده که شباهت ۹۶.۲ درصدی با ویروس کووید-۱۹ داشته و ۱۰ تا ۱۵ جهش از ویروس کووید-۱۹ داشته است و با فاصله‌ای بسیار زیادی نزدیک‌ترین ویروس به ویروسی است که در ۱.۵ سال اخیر جهان را فلج کرده است. موضوع دیگری که بر محتمل بودن شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان تاکید دارد، تحقیقی جدید در مورد حادثه غار‌های مویجانگ و داده‌های تسلسل سازی ژنتیکی این ویروس‌ها در چین است که توسط یک ویروس شناس شناخته شده به نام دکتر جاناتان لاثام صورت گرفته است.

در مقاله‌ای که اوایل ماه جاری در وبسایت بیوساینس منتشر شده، دکتر لاثام فاش می‌کند که وی با یک پایان نامه فوق لیسانس متعلق به سال ۲۰۱۳ از یک محقق جوان چینی با عنوان «بررسی شش بیمار مبتلا به ذات الریه شدید در اثر ویروس‌های ناشناخته» مواجه شده است. پس از ترجمه این پایان نامه، مشخص شد که نویسنده این مقاله لی ژو، در تحقیقات خود از کمک استادش پروفسور خیان چوان یون که در بخش اورژانس بیمارستان کانمینگ کار می‌کرده استفاده کرده است، همان بیمارستانی که معدنچیان بیمار در سال ۲۰۱۲ در آن تحت درمان قرار گرفتند. در پایان این مقاله، نویسنده نتیجه گیری کرده که به احتمال فراون علت بیماری یک نوع کرونا ویروس بوده است.

دکتر لاثام می‌گوید که جالب‌ترین بخش این مقاله اشاره به نشانه‌های دیده شده در معدنچیان است که بسیار شبیه علائم ابتلا به کووید-۱۹ است. وی معتقد است که دولت چین در این مسئله مخفی کاری کرده، زیرا این تنها مقاله علمی است که وی توانسته اطلاعاتی در مورد ماجرای سال ۲۰۱۲ و کشته شدن سه معدنچی در آن بیابد. به گفته وی، پاسخ به سوالات همگان در مورد منشأ ویروس کرونا در آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان است. دکتر لاثام مدعی است که محققان چینی و آمریکایی سال‌ها در زمینه تحقیقات خطرناک با هم همکاری داشته اند، تحقیقاتی که به دلیل ماهیتشان هیچگاه اطلاعات مربوط به آن‌ها عمومی نشده است. وی معتقد است که آزمایشگاه‌های بسیاری در چین بر روی کرونا ویروس‌ها تحقیق می‌کرده اند و آزمایشگاه ووهان تنها یکی از آن هاست. وی معتقد است که ویروس کووید-۱۹ در درون ریه معدنچیان بیمار تکامل یافته است.

به باور وی، نمونه‌های ویروسی بعد‌ها در آزمایشگاه ووهان مورد مطالعه قرار گرفته، این ویروس به نحوی از این آزمایشگاه بیرون رفته و از طریق بازار زنده فروشی هونان که تنها دو مایل با آزمایشگاه فاصله دارد، منتشر شده است. یک فرضیه دیگر توسط یک ویروس شناس چینی به نام لی منگ یان مطرح شده که می‌گوید ویروس RaTG۱۳ دستکاری ژنتیکی شده تا مصارف نظامی داشته باشد. تحقیقات دیگری توسط محققان نروژی و بریتانیایی به این نکته اشاره دارند که منشأ این ویروس به سال ۲۰۰۸ بازگشته و بخشی از یک تحقیق مهندسی ژنتیک کروناویروس‌ها بوده است. در حالی که ویروس شناسان نزدیک به دولت چین مدعی شده اند ویروس کووید-۱۹ از طریق حیوانان میانجی به انسان منتقل شده، علیرغم آزمایش‌های خود این ویروس شناسان چینی بر روی بیش از ۸۰،۰۰۰ گونه جانور در بازارها، مزارع و حیات وحش برای پیدا کردن گونه میانجی، این تحقیقات هنوز نتیجه‌ای در بر نداشته است.

نقطه ضعف بزرگ در تئوری انتقال طبیعی ویروس کرونا به انسان این است که تاکنون هیچ منبعی از ویروس SARS-CoV-۲ در کلونی خفاش‌ها در نزدیکی ووهان یا در هیچ گونه میانجی دیگری یافت نشده است. نکته آخر اینکه درز ویروس از آزمایشگاه‌ها موضوع تازه‌ای نبوده و دستکم در یک مورد در سال ۲۰۰۳، برخی از محققانی که روی اولین ویروس سارس در آزمایشگاه‌هایی در تایوان، سنگاپور و پکن کار می‌کردند، به این ویروس مبتلا شدند.

منبع:روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *