سیگار: در طی 4 ماه پنج درصد قلمرو حکومت از دست رفته است

  • انتشار: ۸ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 14402

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید، در جریان چهار ماه، حکومت افغانستان کنترول پنج درصد قلمرواش را از دست داده است.

ادارۀ سربازرس خاص ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید، از داخل شدن نیروهای امریکایی به قلمرو افغانستان حدود پانزده سال می‌گذرد و از سال ۲۰۰۱ میلادی تا اکنون، طالبان کنترول برخی مناطق این کشور را در دست گرفته اند و بر اساس تخمین، احتمال دارد مناطق بیشتر را هم تصرف کند.

در یک گزارش ادارۀ بازرس ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) گفته شده است، برای آنکه نیروهای امریکایی بطور کامل بتوانند از افغانستان خارج شوند، آنها به نیروهای امنیتی افغان آموزش داده و آنها را تجهیز می‌کنند. اما همین اکنون نیروهای امنیتی افغانستان با کمبود مهمات مواجه اند.

بر اساس گزارش ادارۀ (سیگار) قلمرو تحت تسلط حکومت افغانستان از هفتاد اعشاریه پنج درصد در پایان ماه جنوری سالجاری میلادی به شصت و پنج اعشاریه شش درصد در ماه می کاهش یافته است، به این معنی که از جملۀ چهارصد ولسوالی کنترول نزدۀ آن از نزد حکومت افغانستان خارج شده‌است.

بر اساس گزارش آژانس خبری رویترز، کارشناسان می‌گویند، برای جلوگیری از همچو وضعیت در آینده، همین اکنون هم در زمینۀ کمبودی‌های نیروهای امنیتی افغانستان توجه نشده‌است.

در این گزارش از قول نیروهای امریکایی گفته شده‌است، به دلیل آنکه این مناطق برای حکومت افغانستان اولویت نداشت، کنترول آن را از دست داده‌است و نیروهای افغان برای اجرای عملیات تهاجمی و تأمین امنیت به سایر مناطق اعزام شده‌اند.

جنرال جان نیکولسن قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است، مناطق تحت کنترول طالبان را اکثراً مناطق دور افتاده تشکیل می‌دهد.

در گزارش ادارۀ (سیگار) گفته شده‌است، تا اکنون تندروان ۱۰ ولسوالی دیگر را هم در کنترول خود گرفته اند ولی حکومت تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.