سیگار: حکومت افغانستان توانایی مبارزه با فساد را ندارد

  • انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 43538

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه خود از وضعیت فساد در افغانستان گفته است، حکومت توانایی لازم برای مبارزه با فساد را ندارد. در قسمتی از این گزارش گفته شده است که نهادهای اجرایی در افغانستان توان محاکمه و مجازات زورمندان را ندارد.

سیگار گزارش بررسی تلاش‌های حکومت افغانستان را در مورد انکشاف و تطبیق استراتژی مبارزه با فساد اداری روز گذشته (چهارشنبه) به نشر رساند. در این گزارش آمده که دولت افغانستان برای مبارزه با فساد استراتژی دارد اما توانایی لازم برای عملی کردن آن را ندارد.

در این گزارش آمده که در این استراتژی بر فعالیت پانزده وزارت بیشتر تمرکز شده و در مورد وزارت دفاع که بزرگترین وزارت افغانستان است، هیچ چیز گفته نشده است.

سیگار تایید می‌کند که دولت افغانستان دستاوردهایی داشته اما می‌گوید برای مبارزه با فساد باید اقدامات اساسی و ملموس انجام شود.

سیگار می‌گوید ادارات مبارزه با فساد در افغانستان امکانات و ظرفیت کافی ندارند و امنیت کارمندان آنها نیز تامین نیست و در بعضی موارد مسئولیت‌های آنها و دادستانی کل این کشور با هم تداخل پیدا کرده است.

در گزارش سیگار آمده که نهادهای مجری قانون در افغانستان در بسیاری از موارد توانایی بازپرسی از زورمندان را ندارند و نمی‌توانند این افراد را محاکمه و مجازات کنند.

این بررسی سیگار، بر اساس تقاضای کنگره ایالات متحدۀ امریکا طبق لایحۀ منظوری بودجۀ سال ۲۰۱۷ میلادی صورت گرفته است.

فساد اداری یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت افغانستان است. به اساس آخرین رده بندی سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان در فهرست فاسدترین کشورهای جهان، جایگاه چهارم را دارد.