سیگار: امریکا نزدیک ۹ میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است

  • انتشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70866

سیگار در گزارش تازه خود گفته است که امریکا از ۲۰۰۲ میلادی به اینسو، ۸٫۹۴ میلیارد دالر را برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، مصرف کرده است.

به نقل از صدای امریکا؛ سیگار در تازه‌ترین گزارش خود ادعا می‌کند که ارزش مواد مخدر غیرقانونی بسا بزرگتر از ارزش صادرات تولیدات قانونی این کشور در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

این گزارش اذعان می‌دارد که باوجود کاهش ۲۰ درصد کشت کوکنار در ۲۰۱۸ در افغانستان، از زمان آغاز به کار دفتر مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) در سال ۱۹۹۴، همچنان افغانستان دومین بلندترین کشت کنندۀ مواد مخدر باقیمانده است.

سیگار همچنان تاکید ورزیده که کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان به خاطر کمبود باران بوده نه تلاش های ضد مواد مخدر در افغانستان. کشت کوکنار، به عنصر اساسی در معیشت بسیاری از مردم افغانستان تبدیل شده است.

سیگار در این گزارش خود نوشته است که عمدتاً رقم افغان‌های که در کشت مواد مخدر و کار در مزارع کوکنار مصروف اند یا هم در تجارت مواد مخدر غیرقانونی دخیل می‌باشند، بیشتر از رقم سربازان اردوی ملی و نیرو های امنیتی افغانستان است.

اما وزارت داخله با این ادعای سیگار موافق نبوده و آن را به چالش می کشد.

اینکه باوجود تلاش ها و هزینۀ هنگفت در مبارزه با مواد مخدر، چرا حکومت و جامعۀ بین المللی قادر به کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان نشده است، فدا محمد الفت صالح، رئیس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگۀ افغانستان به این باور است که حکومت این کشور نتوانست دست خریداران بین المللی را کوتاه کند.

میرزا محمد یارمند، معین پیشین وزارت داخله کشور اما می گوید ایالات متحده روی دلایل اصلی و ریشه ای این موضوع تمرکز نکرده است. مردم اینجا {به افغانستان} آمدند و مقادیر هنگفت پول را سرمایه گذاری کردند، اما این سرمایه گذاری ها در مسیر نادرستی انجام شده است.