سیگار:کنترول حکومت بر قلمرو کاهش، تلفات سربازان افغان و تولید مواد مخدر افزایش پیدا کرده است

  • انتشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 17559

در گزارش تازه سیگار یا سر مفتش آمریکا برای بازسازی افغانستان که امروز( چهارشنبه) به نشر رسیده است گفته شده است بازسازی در افغانستان هنوز ضعیف و ناقص است. تلفات سربازان روبه افزایش است، تولید مواد مخدر نسبت به سال قبل 35 درصد بالا رفته و کنترول حکومت بر قلمرو 63 درصد به 57 درصد رسیده است.

سر مفتش امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در نخستین گزارش خود به حکومت ترامپ تصویر تاریکی از پیشرفت افغانستان ارائه داده است. او گفته که حکومت کنترول اندکی بیشتر از نصف کشور را در دست دارد و شمار نیروهای امنیتی رو به کاهش است.

اداره ایالات متحده امریکا برای نظارت بر بازسازی افغانستان (سیگار) در این گزارش گفته است که تنها نقطه روشن کاهش در فساد در تامینات مواد و خدمات است.

جان ساپکو، مفتش ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش ۲۶۹ صفحه‌ای که روز چهارشنبه نشر شد، گفته است که این فرصت خوبی برای حکومت جدید است تا راجع به ۱۱۷ میلیارد دالری که واشنگتن بعد از سال ۲۰۰۲ در افغانستان سرمایه گذاری کرده است، تامل کند.

ساپکو در این گزارش گفته است که بعد از گذشت ۱۵ سال و مصرف میلیاردها دالر، «بازسازی افغانستان هنوز ضعیف و ناقص است.»

او افزوده است: «نیروهای امنیتی افغانستان برای جلوگیری از پیشرفت شورشیان، نیازمند ادامه حمایت کمک‌دهندگان و علاوه بر آن، نظارت و کمک محدود تاکتیکی اردوی ایالات متحده امریکا اند.»

جان ساپکو همواره در گزارش‌های خود از فساد، ضایعات منابع و سوءمدیریت گزارش داده است.

در گزارش ساپکو آمده است که براساس برآوردهای اردوی ایالات متحده، از تاریخ ۱۵ نوامبر سال گذشته تنها ۵۷،۲ درصد ۴۰۷ ولسوالی افغانستان زیر کنترول یا نفوذ دولت بوده اند. این گزارش کاهش کنترول حکومت بر قلمرو را نشان می‌دهد که قبلاَ ۶۳،۴ درصد آن را زیر کنترول خود داشت.

گزارش سیگار می‌رساند که از اول جنوری تا دوازدهم نوامبر سال گذشته ۶۷۸۵ سرباز و پولیس افغان کشته و ۱۱۷۷۷ تن دیگر زخمی شده اند که افزایش ۳۵ درصدی تلفات نیروهای دولتی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، گزارش سیگار می‌رساند که تولید مواد مخدر در افغانستان توسعه یافته است. براساس این گزارش، تولید تریاک در سال ۲۰۱۶ نسبت به میزان ۲۰۱۵ میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است. در گزارش تخمین شده است که دهقانان افغان در سال گذشته میلادی ۴۸۰۰ تن تریاک تولید کرده اند که از آن هیروئین ساخته می‌شود.