سومین دوره مسابقه سخنرانی بین المللی همدل برگزار شد

  • انتشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 69189

پس از دو روز رقابت میان ۳۷۰ دانشجو و دانش آموز غیر ایرانی از ۱۰ کشور جهان روز چهارشنبه ۲۷ شهریور فینال و اختتامیه مسابقه بین المللی سخنرانی همدل برگزار شد و نفرات برتر این دوره معرفی شدند.

سومین دوره مسابقه سخنرانی همدل ویژه دانشجویان و دانش آموزان غیرایرانی به همت گروه دانشجویی همدل در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد.

این مسابقات در سه بخش دانش آموزی, دانشجویان فارسی زبان و دانشجویان غیرفارسی زبان و با هدف توسعه و گسترش زبان فارسی و افزایش و کسب مهارت‌های ارتباطی در محوریت هایی مانند قیام امام حسین (ع), صلح و روابط حسنه میان ایران و کشورهای متبوع شرکت کننده برگزار شد.
همزمان با فراخوان برگزاری مسابقه سخنرانی از سوی دبیرخانه مسابقات, مسابقه پیامکی کتابخوانی نیز از سوی گروه همدل برگزار شد.

قرعه کشی مسابقه کتابخوانی همدل در مراسم اختتامیه این مسابقه توسط سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان و دکتر حداد عادل انجام شد. در این مسابقه حدود ۷۰۰ نفر شرکت کرده بودند.
عبدالغفور لیوال, سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران طی سخنانی در مراسم اختتامیه این مسابقه گفت: ما با تمام توانایی و در حدود صلاحیت های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان از فعالیت های فرهنگی حمایت می کنیم.

او سفارت افغانستان در تهران را مصمم به تلاش برای نهادینه سازی و نظام مند نمودن فعالیت های فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم این برنامه باعث رونق و تاثیرگزاری در موضوع مهم سخنرانی و سخنوری در افغانستان باشد.

در ادامه دکتر حداد عادل, رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر اینکه «همدلی از همزبانی بهتر و خوشتر است» اظهار داشت: چهل سال است که اندوه و شادی مردم افغانستان اندوه و شادی ماست و هیچ گاه ما خودمان را از مردم افغانستان جدا ندیده ایم. در چهل سال خدمتم دل من همیشه به سوی افغانستان و مهاجرین افغانستانی در ایران بوده و هست.

دکتر حداد عادل سخنوری را ابزار رهبری جامعه دانست و افزود: سخنرانی بالاترین حد زبان دانی است که این ابزار تاثیرگذاری در جامعه است و بدانید هر رهبر مقتدری قطعا یک سخنور تواناست.

وی رابطه فکر و زبان را یک رابطه تنگاتنگ خواند و گفت: ملتی که زبان نیرومند تر داشته باشد ، فکر نیرومند تری هم خواهد داشت.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سرچشمه زبان «فارسی دری» را خراسان بزرگ یا همان افغانستان دانست و گفت: بیهقی تاریخ درخشان خود را که در نثر فارسی می درخشد در غزنی نگاشته است و فردوسی همزمان با او شاهنامه جاودانه را در شهر غزنی سرود. سنایی بزرگ نیز در غزنی به دنیا آمد و در آنجا نشر و نمو پیدا نمود.

رییس سابق مجلس شورای اسلامی ایران شهر غزنی در افغانستان را دارای جایگاهی رفیع در ادبیات فارسی دانست و گفت: نسل امروز نباید از سرمایه های خود غافل باشد . شهر غزنی دارای جایگاهی بوده که بزرگی چون سنایی را در دامن خود پرورانده به طوری که مولانای بلخی آشکارا بر سر دسترخوان اوست.

حداد عادل در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: «بهار دوستی ایران و‌ افغانستان خزان نمی گردد ؛ گل همیشه بهار است آشنایی ما»

در ادامه اسامی افراد برگزیده در بخش های مختلف مسابقه اعلام و نفرات برتر جوایز خود را دریافت کردند. بر این اساس هیئت داوران این دوره از مسابقات ، اسامی زیر را به عنوان نفرات برگزیده اعلام نمودند:

بخش دانش‌آموزی

نفر اول : زینب اکبری
نفر دوم: عاطفه رجایی
نفر سوم: فرشته ابراهیمی

بخش دانشجویان کشورهای فارسی زبان

نفر اول: خدیجه سادات حسینی
نفر دوم: معصومه محمدی
نفر سوم: علیرضا محمدی

بخش دانشجویان کشورهای غیرفارسی زبان

نفر اول: مجید ونگان از چین
نفر دوم: ابراهیم دیباخی از سنگال
نفر سوم: عباد امین از لبنان

بخش مسابقه کتابخوانی همدل
زهرا مرادی
مریم یعقوبی
فاطمه جوادی

براساس این گزارش, شرکت کنندگان در این دوره روزهای دوشنبه و سه شنبه سخنرانی های خود را در بخش نیمه هایی ارائه کردند. پس از داوری این مرحله ۱۲ نفر به بخش فینال مسابقه راه پیدا کردند در این بخش شرکت کنندگان یک سخنرانی ۴ الی ۶ دقیقه را در مقابل داوران ارائه کردند که از این تعداد ۶ نفر به بخش دوم فینال و مرحله بداهه گویی راه پیدا کردند. در این بخش شرکت کنندگان كلمه بداهه را از تُنگ برداشته و پس از مشاهده كلمه و اعلام آن، در رابطه با آن سخنراني ميكردند.

مرحله نهایی و اختتامیه سومین دوره مسابقات سخنرانی همدل عصر روز چهارشنبه 27 سنبله (شهریور) با حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، غلامعلی حداد عادل(رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رییس سابق مجلس شورای اسلامی ایران)، و با داوری ابوطالب مظفری، کتایون ریاحی، فرزانه معصومیان و شیرین ترکمندی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.