سه رئیس جمهور برتر تاریخ آمریکا چه کسانی اند؟

  • انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 18337

مورخان آمریکا بهترین و بدترین رؤسای جمهور این کشور را بر اساس 10 ویژگی مهم آنها رتبه بندی کردند.

نتایج یک نظرسنجی که در آستانه “روز رئیس جمهور در آمریکا” برگزار شد نشان داد “آبراهام لینکلن”، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا از حزب جمهوری خواه، “جرج واشنگتن”، نخستین رئیس جمهور آمریکا و “فرانکلین روزولت”، سی و دومین رئیس جمهور این کشور از حزب دموکرات به عنوان 3 رئیس جمهور برتر تاریخ آمریکا انتخاب شدند. این درحالیست که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بر خلاف آنچه انتظار می رفت رتبه دوازدهم را از آن خود کرد.

این سومین نظرسنجی است که طی این سالها در آستانه برگزاری روز رئیس جمهور از شبکه تلویزیونی “C-SPAN” گزارش شده است.

“دوگلاس برینکلی”، استاد تاریخ در “دانشگاه رایس” هیوستون تگزاس در این شبکه تلویزیونی اعلام کرد: “یکبار دیگر سه رئیس جمهور برتر آمریکا لینکلن، واشنگتن و فرانکلین روزولت هستند. اوباما هم در رتبه دوازدهم قرار گرفت.”

در این نظرسنجی از 91 مورخ حوزه ریاست جمهوری درخواست شده بود 43 رئیس جمهور آمریکا را بر اساس 10 ویژگی مهم رتبه بندی کنند. این نظرسنجی دو بار دیگر در سالهای 2000 و 2009 انجام شده بود.

باراک اوباما که در ماه ژانویه دوره ریاست جمهوری 8 ساله اش به پایان رسید، از نظر “برابری عدالت برای همه” رتبه سوم و از نظر “روابط با کنگره” رتبه سی و نهم را از آن خود کرد.

“اندرو جانسون”، هفدهمین رئیس جمهور آمریکا از حزب دموکرات، “فرانکلین پیرس”، چهاردهمین رئیس جمهور این کشور از حزب دموکرات و “جیمز بیوکنن”، پانزدهمین رئیس جمهور آمریکا از حزب دموکرات رتبه بدترین رؤسای جمهور تاریخ آمریکا را به خود اختصاص دادند.

روز رئیس جمهور در آمریکا سومین دوشنبه ماه فبروری و تعطیل رسمی است. این روز در حقیقت سالروز تولد جرج واشنگتن، نخستین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست.