سناتور با نفوذ جمهوریخواه: ترامپ آمریکا را در مسیر جنگ جهانی سوم قرار می دهد

  • انتشار: ۱۷ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31618

باب کورکر، از چهره های بانفوذ جمهوریخواهان و رئیس کمیته امور خارجی سنای آمریکا، دونالد ترامپ را متهم کرده است که با اظهاراتش علیه پاره ای از کشورها، آمریکا را « در مسیر جنگ سوم جهانی قرار می دهد.» دونالد ترامپ پیشتر باب کورکر را یک تن از مسولان توافق وحشتناک هسته ای با ایران خوانده بود.

این سناتور آمریکایی روز یکشنبه در گفتگویی با روزنامه نیویورک تایمز گفته است دونالد ترامپ موجب نگرانی کسانی شده که آمریکا را دوست دارند.

باب کورکر جزئیات بیشتری در این مورد نداده است اما او قبلا با اشاره به دونالد ترامپ گفته بود حیف است که « کاخ سفید به مرکز نگهداری سالمندان بدل شده است.»

ظاهرا اظهارات سناتور جمهوریخواه پاسخی است به پیام های توییتری روزانه دونالد ترامپ که در آن ها ادعا کرد باب کورکر برای انتخاب مجدد خود در ایالت تنسی در سال ۲۰۱۸، خواستار حمایت او شده بود. به گفته دونالد ترامپ، بعد از جواب منفی او، باب باب کورکر از نامزدی خود صرف نظر کرده است. دونالد ترامپ در پیام خود افزوده است: «او میخواست وزیر خارجه شود اما من گفتم نه، تشکر.»

رئیس جمهور آمریکا در پیام خود علیه باب کورکر او را به حمایت از توافق هسته ای با ایران متهم کرد و افزود: «او همچنین بگونه وسیعی مسئول توافق وحشتناک هسته ای با ایران است.»

خبرگزاری فرانسه می نویسد که تنش های لفظی میان این دو مقام آمریکایی ظاهرا زمانی شدت گرفت که باب کورکر روز چهارشنبه تاکید کرد که این رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هستند که جلو هرج و مرج در آمریکا را گرفته اند.

بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، اسم باب کورکر بعنوان کاندید احتمالی وزارت امور خارجه و معاون رئیس جمهور آمریکا مطرح شد، اما بعد از حوادث نژاد پرستانه شارلوت ویل در ایالت ویرجینیا او دونالد ترامپ را فاقداهلیت و لیاقت کافی برای رهبری آمریکا خواند.