سناتوران امریکایی: صلحی که بالای مردم افغانستان تحمیل شود، نمی پذیریم

  • انتشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69956

سناتوران امریکایی در دیدار با رییس جمهور غنی تاکید کردند صلحی که بالای مردم افغانستان تحمیل گردد و دستاوردهای 18 سال پسین را با خطر مواجه سازد، برای آنان قبول پذیرش نیست.

رییس جمهور غنی شام روز گذشته با خانم مگی هاسن و کرس ون هولن سناتوران ایالات متحده امریکا دیدار و روی امنیت، صلح و انکشاف افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، سناتوران امریکایی برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری را به مردم و حکومت افغانستان تبریک گفتند و از تعهد حکومت برای برگزاری انتخابات و اشتراک مردم در این پروسه قدردانی نموده، آنرا برای تحکیم پایه‌های مردم سالاری ارزنده خواندند.

سناتوران نامبرده دستآوردهای حکومت افغانستان را در زمینه رشد اقتصادی، اصلاحات و افزایش عواید، مورد ستایش قرار داده و از تلاش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر تامین امنیت پروسۀ انتخابات قدردانی نمودند.

محمداشرف غنی، نیز در این دیدار به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان به خانواده‌های آنعده از شهروندان امریکا که در جنگ افغانستان قربانی شده اند، ابراز تسلیت نمود.

غنی تصریح کرد حکومت و مردم افغانستان به دوام نظام جمهوریت و رسیدن به صلح باعزت و پایدار که به مالکیت و رهبری دولت افغانستان باشد، متعهد است و کار می‌کند. وی افزود که صلح برای حکومت افغانستان در اولویت کاری قرار دارد، اما صلحی که منتج به قطع جنگ و خشونت گردد.

او خاطر نشان کرد: شرایط ما برای پروسه صلح واضح است، حفظ جمهوریت و حقوق شهروندی مردم افغانستان برای ما خط سرخ است.

سناتوران ایالات متحده امریکا با ستایش از نیت، تعهد و تلاش های حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح گفتند که مردم افغانستان سال های زیادی را در جنگ سپری کرده اند، ما خواهان ختم جنگ و تامین صلحی می باشیم که استوار به خواست دولت و مردم افغانستان باشد.

آنان با تاکید گفتند که صلحی که بالای مردم افغانستان تحمیل گردد و دستآوردهای 18 سال پسین را با خطر مواجه سازد، برای ما قبول پذیرش نیست. آنان افزودند که اگر حکومت افغانستان محور مذاکرات صلح نباشد، از این پروسه نتیجۀ به دست نخواهد آمد.

این سناتوران امریکای تاکید کردند که حکومت و مردم ایالات متحده امریکا همیشه در کنار مردم افغانستان خواهند بود و به همکاری‌های شان با این کشور ادامه می‌دهند.