سفیر چین در آمریکا خواستار تحقیق دانشمندان درباره منشاء ویروس کرونا شد

  • انتشار: ۵ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 81811

در ادامه دعوای لفظی پکن و واشنگتن درباره منشاء پیدایش ویروس کرونا، «چو تیانکای» سفیر چین در آمریکا خواستار تحقیق دانشمندان و افراد متخصص برای یافتن پاسخ علمی در این زمینه شد.

به گزارش ایرنا، «چو تیانکای» سفیر چین در آمریکا، در گفت و گویی با تارنمای آمریکایی «آکسیوس» (AXIOX) گفت: اظهار نظر در این باره را باید به دانشمندان بسپاریم تا آنها توضیح دهند که خاستگاه این ویروس کجاست. 

شیوع ویروس کرونا معروف به «کووید ۱۹»  برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین بعد از انجام یک سری تحقیقات، در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه مخابره این خبر در سراسر جهان،   به ۳۸۲ هزار و ۳۵۸ نفر رسیده که ۱۶ هزار و ۵۶۸ تن فوت شده و ۱۰۲ هزار و ۵۰۵ نفر بهبود یافته اند.

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ حوت ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

طبق اعلام رسمی سازمان جهانی بهداشت، اروپا اکنون کانون بیماری کرونا در جهان است هر چند ویروس کرونا از چند روز پیش با سرعت غیرقابل تصوری در ایالات مختلف آمریکا درحال شیوع است بطوری که مشاور سابق ترامپ گفته است آمریکا ظرف یک هفته آینده، در صدر فهرست جهانی آمار ابتلا به بیماری کرونا قرار خواهد گرفت.