سفیر عربستان در کابل: نقش پاکستان در روابط کابل و ریاض را کاهش می دهیم

  • انتشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 27455
سفیر سابق عربستان در افغانستان مسفر بن عبد الرحمن آل غاصب طی یک تماس تلفنى با روزنامه الجزیره پیرامون روابط عربستان و افغانستان بیان داشت: روابط عربستان و کابل در سالهای گذشته روند رو به رشدی داشته و در آینده نیز نزدیک شاهد تحول جدی در روابط خواهیم بود.

وی سپس در پاسخ به یکی از سوالات خبرنگار روزنامه الجزیره پیرامون اوضاع سیاسى در افغانستان و مداخلات پاکستان گفت: “عربستان در طی دو دهه ی گذشته اعتماد کامل به سیاستهاى پاکستان در افغانستان داشته است و لیکن متاسفانه حمایت کشور پاکستان از طالبان و گروهکهای افراطی مرتبط با اخوان المسلمین باعث افزایش نفرت مردم افغانستان از سیاستهای اتخاذ شده توسط این کشور در افغانستان شده و به نظر می رسد که سیاستهای پاکستان در افغانستان نیازمند تجدید نظر و تعدیل است.
مسفر همچنین تاکید کرد که سیاستهای اتخاذ شده ی ریاض در افغانستان الزاماً تابع و همسو با اسلام آباد نخواهد بود، هر چند با کشور پاکستان منافع مشترکی در کشور افغانستان داشته باشیم از جمله پشتونهای افغانستان که تنها قوم و گروه مورد توجه ما در افغانستان هستند.
در پایان مسفر به این امر اشاره کرد که اینک حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار افغانی با پاسپورت پاکستانی در عربستان مشغول به کار هستند با این وجود مقامات کابل همیشه خواستار ایجاد روابط مستقل با ریاض بدون مشارکت اسلام آباد بوده اند و تصمیم اخیر خادم الحرمین الشریفین برای گسترش روابط با افغانستان تاثیر خوبی در روابط خواهد داشت.
به نظر می رسد که بعد از سفر نواز شریف به ریاض و عدم قطع رابطه پاکستان با قطر على رغم دستور ملک سلمان به نواز شریف، ریاض در صدد مواخذه پاکستان در افغانستان باشد.