سفیر ایران در کابل: ناامنی در افغانستان با منافع ایران در تضاد است

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 42350

محمدرضا بهرامی سفیر ایران در کابل در واکنش به دست داشتن ایران در ناامنی های اخیر فراه می گوید که روابط دو کشور را ریشه ای ، تاریخی و به دور از اثرپذیری از هر عامل سومی دارد و نا امنی در افغانستان با منافع ایران در تضاد است و منطقی برای رد این نظریه وجود ندارد.

محمدرضا بهرامی سفیر ایران در کابل در یک گفتگوی تلویزیونی در مورد تهاجم هفته گذشته گروه های طالبان به فراه واقع در غرب افغانستان نزدیک مرز با ایران و واهی خواند ادعای برخی مقامات محلی مبنی بر دخالت کشور مان در این حوادث اظهار کرد، باید مقامات و مسوولان از جریان سازی رسانه ای پرهیز و جلوگیری کنند و ضروروی است مسوولان پرسش ها و ابهامات را بطور مستقیم ، روشن و صریح پاسخ دهند.

اواسط هفته گذشته گروه طالبان به شهر فراه حمله کردند و موفق شدند از کمربندهای امنیتی عبور کنند و بخش هایی از این شهر را به تصرف در آوردند هر چند این استقرار کوتاه بود اما با رسیدن نیروهای کمکی دولت و پشتیبانی هوایی نیروی های خارجی، مهاجمان مجبور به عقب نشینی شدند.

بهرامی برای تبیین غیرمنطقی بودن اتهام دخالت ایران در ناامنی های فراه افزود: فراه و  خراسان جنوبی در ایران هم مرز و هر دو در تولید ثروت دچار مشکلات خاص خودشان هستند و ما مرز رسمی «ماهی رود» را بین این دو ولایت باز کردیم تا از این طریق به مردم کمک شود تا بتوانند تولید ثروت کنند و به کمک بازارچه های مرزی بدنبال تامین حداقل درآمد برای مرزنشینان هستیم تا آنها به سمت قاچاق یا گروه های افراطی نروند و این مهم نیست این مرز نشین در کدام سوی این مرز قرار دارد.

وی به عنوان بیان دلیل دیگر برای غیر واقعی بودن این اتهامات به نیروهای خارجی اشاره کرد و گفت که الان این نیروها در فراه نیستند و طبیعی است بعد از بروز درگیری ، خارجی ها به فراه باز گردند ، بنابراین چرا باید ایران زمینه ساز چنین اتفاقی باشد که با فلسفه مخالفتش با حضور نیروهای خارجی مغایر است.

او تاکید کرد که منطقی نیست ایران دغدغه هایی برای خود در جایی ایجاد کند که هزار کیلومترمرز مشترک دارد و سه میلیون تبعه آن در کشورش هستند و به همین دلیل این اتهامات برداشت، ذهنیت و غیر مستند است و ما استقبال می کنیم که هر مقامی مستندی دارد ارایه کند و از طریق رسانه ها صحبت نشود.