سفیر افغانستان در امریکا: نیاز به حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بیشتر از قبل احساس می شود

  • انتشار: ۲۵ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 16277

حمدالله محب سفیر افغانستان در واشنگتن در یک نشست که از سوی اداره بنیاد فرهنگ ها برگزار شده بود، گفت که نیاز به حضور نیروهاى امریکایى در افغانستان، نسبت به قبل بیشتر شده است.

حمدالله محب می گوید که روابط امریکا و افغانستان، در چارچوب دو سند بنیادى که سندهاى استراتیژیک و همکارى هاى امنیتى است، تنظیم شده است.

به گزارش پژواک سفیر افغانستان در امریکا گفته است که هردو کشور بعضى منافع و دشمنان مشترک دارند؛ از همینرو به اداره آیندۀ امریکا لازم است که از افغانستان حمایت نامحدود و قاطع نماید و سایر منافع هردو کشور به شکل بهتر و دوامدار مصوون گردد.

بعضی از رسانه های آمرریکایی می گوید؛ دونالد ترامپ منابع رییس جمهور جدید، در روزهاى اول کارى خود، در مورد آیندۀ نیروهاى امریکایى در افغانستان، تصمیم خواهد گرفت.

اما حمدالله محب سفیر افغانستان در واشنگتن، طى سخنانى در این نشست گفته است که فعلاً حضور نیروهاى امریکایى در افغانستان، مانند سال ٢٠٠١ میلادى مهم است.

محب با اشاره به اظهارات اخیر جنرال جان نیکولسن فرمانده ی عمومى نیروهاى ناتو و امریکایى در افغانستان، که گویا از ٩٨ گروه تروریستى جهان، ٢٠ گروه در مناطق افغانستان و پاکستان فعالیت مى کنند، گفت که حضور نیروهاى خارجى در همچو یک وضعیت، در افغانستان لازم است.

او افزود که اکثریت گروه هاى تروریستى، نسبت به هر منطقۀ دیگر جهان در این منطقه وجود دارند و اگر نیروهاى بین المللى افغانستان را ترک کنند؛ پس  این گروه هاى تروریستى نیز تا دروازه هاى کشورهاى غربى خواهند رسید.

سفیر افغانستان گفت که علاوه بر سایر گروه هاى تروریستى، افغانستان نیز با تهدید طالبان مسلح مواجه است و این گروه مى خواهد که روابط و همکارى افغانستان و امریکا را از بین ببرد.

به گفتۀ او، خشونت، بى ثباتى و اخلال وضعیت که از سوى طالبان مسلح ایجاد گردیده، سایر گروه هاى تروریستى  نیز از آن انرژى مى گیرند.