سفر قریب الوقوع پوتین به تهران

  • انتشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 11443

با گرمتر شدن روابط تهران- مسکو و همکاری دو طرف در عرصه های بین المللی و منطقه ای، رئیس جمهور روسیه تصمیم گرفته به تهران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری اطلس، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) با اعلام این خبر نوشت: پوتین برای اولین سفر خود به ایران از سال 2007، برنامه ریزی کرده است.

براساس این گزارش، یک مشاور سیاست خارجی کرملین روز جمعه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درحال برنامه ریزی برای ملاقات از ایران در 23 نوامبر می باشد.

“یوری اوشاکوف” مشاور امور خارجی پوتین افزود: رئیس جمهور روسیه در نشست سران کشورهای صادرکننده گاز شرکت خواهد کرد و انتظار می رود با رهبر ایران و دیگر مقامات این کشور، دیدار و گفتگو کند.

وی در ادامه گفت: طبیعی است که درخلال حضور پوتین در این اجلاس، تماس ها و نشست های دوجانبه با مقامات کشور میزبان و دیگر کشورهای شرکت کننده برقرار خواهد شد.

آقای اوشاکوف در عین حال گفته، برنامه دیدارهای پوتین هنوز نهایی نشده است.

وال استریت ژورنال افزود: روابط مسکو با تهران از زمان امضای توافق هسته ای ایران و 1+5 و همچنین آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه برای حمایت از بشار اسد، گرمتر شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: روسیه همچنین درحال عملی کردن برنامه ای است تا سیستم قوی دفاع موشکی اس-300 را در اختیار ایران قرار دهد؛ اقدامی که موجب انتقاد و نگرانی آمریکا و اسرائیل شده است.