سفر اعراب ثروتمند حاشیه خلیج فارس به ولایت های غربی برای چیست؟

  • انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 16740

حضور تعدادی از قطری ها در ولایت فراه باعث نگرانی، فعالان مدنی و همچنان حامیان محیط زیست در این ولایت شده است، این فعالان مدنی شکار پرندگان نایاب را بهانه ی سفر این اعراب ثروتمند به این ولایت می دانند اما مقامات در ولایت فراه، مخالف این نظر هستند.

به گزارش رادیو آزادی، یک گروه بیست نفری از اعراب قطری روز گذشته چهارشنبه به فراه رسیده‎است.

فعالان مدنی این ولایت با نگرانی از این وضعیت می‎گویند که در این زمینه باید دولت به مردم وضاحت بدهد.

نقیب الله نیکمل یک تن از فعالان مدنی فراه می‎گوید که حضور این اعراب قطری در ولایت فراه باید برای مردم از سوی حکومت واضح گردد.

بگفتۀ او آمدن خارجی‎ها به ولایت فراه آن‎هم برای شکار پرندگان قابل تامل بوده و در این زمینه باید برای مردم معلومات ارایه گردد.

در همین حال مسئولان ولایتی می‎گویند که این اعراب به ولایت فراه بخاطر شکار نیامده‎اند بلکه می‎خواهد در ولایت فراه پروژه‎های باز سازی را عملی سازند.

ناصر مهری سخنگوی والی فراه به رادیو آزادی گفته است که این اعراب هیچ نوع پرندگان را شکار ننموده بلکه هنوز هم نسل این پرندگان را در ولایت فراه پرورش می‎دهد.

قبل ازین نیز مردم برای جلوگیری از شکار پرندگان نایاب دست به اعتراض زده بودند.

بگفته مهری این عرب‎ها همچنان ده‎ها پروژه را در فراه تحت کار دارند که در بخش انکشاف این ولایت ممد واقع شده‎است.

او افزود: “در فراه پرندگان نایاب وجود ندارند که این عرب‎ها شکار نمایند بلکه سال گذشته آن‎ها یک تعداد پرندگان نایاب را در فراه بعد از آموزش رها کردند تا نسل این پرندگان نایاب در این ولایت بیشتر شود چون اقلیم فراه برای پرورش این نوع از پرندگان مساعد است.”

از سوی دیگر شیخ علی ابن عبدالله مسئول نهاد الغرافه که در رأس عرب‎های قطری که به فراه آمده‎اند قرار دارد می‎گوید، هدف شان فقط عمران این ولایت می‎باشد.

این شیخ می‎گوید افغانستان کشور دوست و برادر قطر است، آن‎ها می‎خواهند با این کشور همکاری نموده و پروژه‎های خورد بزرگ را جهت بهبود زندگی مردم در این ولایت عملی نماید.

سفر شیوخ عرب به ولایت های غربی کشور از سه سال بدینسو همه ساله در همین فصل، سوالات زیادی را به وجود آورده است، مردم می گویند عرب‎های قطری می‎آیند و بگفته مردم دست به شکار پرندگان نایاب همچو “توغدارو” می‎زنند.

به این ولایت از سه سال بدینسو همه ساله در همین فصل، عرب‎های قطری می‎آیند و بگفته مردم دست به شکار پرندگان نایاب همچو “توغدارو” می‎زنند.

این در حالیست که سال های قبل نیز، حضور اعراب ثروتمند حاشیه خلیج فارس با مشایعت بعضی از مقامات در ولایت های غربی کشور باعث نگرانی ها و همچنان اعتراضات گسترده ای شده بود.