سرباز مرجعیت

  • انتشار: ۱۸ حوت ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 108171

پاپ فرانسیس، امروز و در آخرین روز سفرش به عراق، به اربیل و سپس به موصل رفت.

پاپ با حضور در بزرگترین کلیسای مسیحیان عراق در شهر موصل، ضمن دعا برای گشته شدگان مسیحی حملات داعش، از مسیحیان عراق خواست به شهرها و خانه های خود برگردند.

یقینا عالی ترین مقام مذهبی کاتولیک ها، اکنون از تامین امنیت و حقوق انسانی پیروان خود اطمینان پیدا کرده است که از آنها میخواهد به خانه های خود برگردند.

پاپ که روز گذشته، دیداری با آیت الله العظمی سیستانی نیز داشت، با علم و آگاهی کامل نسبت به نقش برجسته مرجعیت شیعه، در بسیج نیروهای مدافع مردمی در جنگ با داعش، پا به کوچه های تنگ شارع الرسول نجف گذاشت.

برای پاپ، حفظ جان مریدان و پیروانش مهم است و حضور متواضعانه او در منزل ساده و بی آلایش آیت الله سیستانی، کمترین کاری بود که می‌توانست در سپاسگزاری از مرجعیت شیعه، نسبت به دفع فتنه داعش و برخورد اسلامی و انسانی مبارزین شیعه نسبت به اقلیت ها داشته باشد.

من یقین دارم که این مسأله، برای پاپ آنقدر مهم هست که اگر امکانش می بود و شرایط فراهم میشد، همان طور متواضعانه، به دیدار افراد دیگری که در مبارزه با داعش، نقش اساسی و حیاتی داشتند نیز می رفت.

پاپ به خوبی می‌داند که مرجعیت شیعه، یک شخص نیست، بلکه یک نظام فکری است که در آن، مبارزانی تربیت می‌شوند که چشم شان به لبان مرجعیت و دست هایشان به قبضه سلاح است.
پاپ، جایگاه وثیق مرجعیت شیعه در ایجاد تحولات عظیم اجتماعی را به خوبی درک کرده است و احترام پاپ به آیت الله العظمی سیستانی، احترام به جایگاهی است که در طول قرون مختلف، کسانی همچون میرزای شیرازی، آیت الله بروجردی، امام خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله سیستانی و دیگران را در خود دیده است.

جوانان عراقی، همزمان با سفر پاپ به موصل، پوستری معنا دار را منتشر کرده اند. پوستری که به پاپ یادآوری می‌کند دستی که حفاظ محکم مسیحیان و ایزدی ها و سایر ساکنان عراق و شام بود، دست سربازی بود که افتخار سربازی برای جایگاه مرجعیت از تهران تا نجف را داشت.

یاد آن سرباز مرجعیت گرامی و روحش شاد

سید احمد موسوی مبلغ