سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما داعش را به افغانستان منتقل نکردیم

  • انتشار: ۲۵ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 37040

هیدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید ما هرگز داعش را به افغانستان منتقل نکردیم بلکه داعش به نقاط دیگر جهان رفته است. این اظهارات مقام آمریکایی در حالی مطرح می شود که روس ها بارها آمریکا را به انتقال دادن تروریست های داعشی به افغانستان متهم کرده است.

هیدر نائورت در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید؛ ایران و روسیه می گویند آمریکا اعضای داعش را به افغانستان منتقل کرده است تا منطقه را ناامن کنند، جواب داد؛ نه هرگز اینگونه نیست.

وی گفته است وزیر امور خارجه(آمریکا) در نشستی که درباره مقابله با داعش و با مشارکت هفتاد و پنج کشور برگزار شد، کشورهای حاضر در ائتلاف را تشویق کرد که نگاه گسترده تری به داعش داشته باشند.این ائتلاف برای نخستین بار برای مقابله با داعش در عراق و سوریه تشکیل شد.

وی افزود: ما شاهد آن هستیم که داعش به نقاط دیگر جهان رفته است.شما گزارش های مربوط به حملات تروریستی را در کشورهای دیگر می بینید. وزیر امور خارجه امروز در رابطه با قدرت گرفتن داعش درافغانستان و جنوب شرق آسیا صحبت کرد.

این اظهارات مقام آمریکایی در حالی مطرح می شود که مقامات روسی بارها تاکید کردند که آمریکا در حال انتقال داعش از سوریه و عراق به افغانستان است. مقامات روس می گویند؛ آمریکایی ها با انتقال داعش به شمال افغانستان قصد ناامن کردن کشورهای آسیای میانه و روسیه را دارد.

در همین حال چندی پیش نیز مقامات ایرانی گفته بودند که آمریکا می خواهد از طریق انتقال داعش به افغانستان، منطقه را ناامن کند تا حضور نظامی خود را توجیه کند.