سخنگوی طالبان: عدم اجازه امارات به نماینده های طالبان برای ورود به این کشور شایعه است

  • انتشار: ۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18384

سخنگوی طالبان اعلام کرد که گزارش اخیر رسانه‌ها مبنی بر عدم اجازه مقامات اماراتی به نمایندگان سیاسی طالبان برای ورود به این کشور، شایعه است.

طالبان در واکنش به اخبار عدم اجازه ورود نمایندگان این گروه به امارات در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت افغانستان با انتشار اخبار نادرست تلاش می‌کند تا توجه را از عاملان اصلی حادثه قندهار منحرف کنند.

در این بیانیه آمده است که طالبان گزارش‌های روزهای گذشته در رسانه‌ها را مبنی بر اینکه از ورود نمایندگان سیاسی طالبان که برای مراسم فاتحه سفیر امارات قصد حضور داشتن ممانعت صورت گرفته است.

برخی از رسانه‌ها گذشته گزارش داده بودند؛ که ملا شیرمحمد عباس ستانکزی و مولوی جان‌محمد مدنی از اعضای دفتر سیاسی طالبان اجازه حضور در مراسم ختم «محمد عبدالله الکعبی» سفیر امارات را نیافتند.

در خبر آمده بود که نمایندگان طالبان علاوه بر تلاش برای حضور در مراسم ختم سفیر امارات در کابل، برای تاکید بر عدم هرگونه مداخله در انفجار قندهار قصد سفر به امارات را داشته‌اند که مقامات این کشور از ورود آنها جلوگیری کرده‌اند.

سفیر امارات در افغانستان که ماه گذشته در حمله بر مهمانخانه والی قندهار زخمی شده بود، براثر جراحات هفته گذشته کشته شد.

ماه گذشته انفجار در مهمانخانه والی قندهار، پنج دیپلومات امارات متحده عربی، یک دیپلومات افغانستانی و یک نماینده پارلمان و مجلس سنای جان باختند و والی قندهار و سفیر امارات نیز زخمی شده بودند.

پس از این حمله طالبان با اعلام برائت از هرگونه مداخله همواره مقامات افغان را متهم به دست داشتن در این حمله می‌کنند، اما مقامات دولت کابل نیز شبکه حقانی و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان را مسئول طراحی و اجرای این حملات اعلام کرده اند.

با این وجود دولت امارات متحده نیز با کمک پولیس اسکاتلندیارد چگونگی وقوع این حادثه را مورد تحقیق قرار داد زیرا این انفجار در محلی رخ داد که کاملا تحت تسلط نیروهای امنیتی قرار داشت.