ستره محکمه پاکستان «نواز شریف» را آزاد کرد

  • انتشار: ۶ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 55110
نواز شریف

ستره محکمه پاکستان روز سه شنبه ضمن موافقت با قرار وثیقه نواز شریف نخست وزیر سابق این کشور، دستور آزادی او را از زندان صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، رئیس ستره محکمه با وثیقه نواز شریف بر اساس نظر پزشکان و برای معالجه به مدت شش هفته موافقت کرده است.

براساس رای ستره محکمه پاکستان، نواز شریف می تواند طی این شش هفته به معالجه خود توسط پزشک و بیمارستان دلخواه خود بپردازد اما وی اجازه خروج از کشور را ندارد.

به نوشته ایرنا، پیش تر دادگاه عالی اسلام آباد ضمن مخالفت با درخواست ضمانت برای نواز شریف گفته بود که دادگاه نمی تواند بر اساس گواهی پزشکی برای نواز شریف قرار وثیقه صادر کند و پس از آن بود که نخست وزیر سابق پاکستان رای این دادگاه را در دیوان عالی کشورش به چالش کشید.

دولت فعلی پاکستان می گوید که نواز شریف برای رهایی از زندان و بسته شدن پرونده های فساد مالی علیه خود، به فکر معامله با دولت است.

درعین حال رهبران حزب حاکم پاکستان به ویژه شخص عمران خان هرگونه نرمش در قبال پرونده های اختلاس مالی نواز شریف و دیگر سیاسیون وابسته به حزب مسلم لیگ نواز را رد کرده و گفته است که دولت وی هرگز در برابر مفسدان مالی کوتاه نمی آید.

نواز شریف 69 ساله که سه بار نخست وزیر پاکستان شده است به جرم فساد اقتصادی در زندان بسر می برد و همچنین به صورت مادام العمر برای انتصاب به مقامات دولتی رد صلاحیت شده است.

همچنین «شهباز شریف» سروزیر سابق ایالت پنجاب و برادر نخست وزیر پیشین پاکستان که در زندان به سر می برد هم به اتهامی مشابه محکوم شده است.

خانواده نوازشریف می‌گویند پرونده سازی علیه آنها با انگیزه سیاسی بوده است.

نوازشریف پیش از این از سوی دادگاه عالی پاکستان در ژانویه 2017 به اتهام فساد مالی از سمت نخست وزیری برکنار شده بود.

او و فرزندانش مریم نواز، حسین نواز و حسن نواز بر اساس اسنادی که موسسه پانامایی ”موساک فونسکا’ در سال های گذشته افشا کرد و به ‘پرونده پاناما’ معروف شد، به اتهام دست داشتن در فساد مالی، مجرم شناخته شدند.