سال خونین طالبان در شمال افغانستان/ 6402 طالب کشته، زخمی و اسیر شده‌اند

  • انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 54414

قول اردوی ارتش در شمال کشور می‌گوید، از ابتدای سال جاری خورشیدی تا اکنون 6402 طالب کشته، زخمی و یا اسیر شدند.

فرماندهی قول اردوی 209 شاهین با نشر گزارش سالانه‌ای گفته است که این تلفات سنگین در عملیات‌های هوایی، زمینی و کوماندویی در ولایت‌های مختلف در شمال کشور وارد شده است.
در گزارش این قول اردو آمده که نیروهای امنیتی و دفاعی 66 پلان عملیاتی را در 9 ولایت شمال و شمال شرق کشور به منظورسرکوب هراس افگنان، اجرا و تلفات سنگین بر دشمن وارد کرده‌اند.
گفته شده که در این عملیات‌ها به تعداد (6402) تن از جنایتکاران طالب و سایر گروه‌های هراس افگن کشته، زخمی، اسیر و تسلیم نیروهای امنیتی شده اند.
در گزارش آمده که از این تعداد (3372) هراس افگن به شمول (201) تن از فرماندهان کلیدی هراس افگنان شامل معاون والی خود خوانده، ولسوال، مسئولان کمیسیونهای نظامی، قاضی‌ها و فرماندهان محوری هراس افگنان کشته شده‌اند.
همچنین، به تعداد (2429) تن از دهشت افگنان و گروه‌های تروریستی فعال در شمال کشور به شمول (53) تن از فرماندهان کلیدی و محلی آنان، زخمی و 173 طالب هم بدست نیروهای امنیتی اسیر شده اند.
در این گزارش آمده، در سال جاری خورشیدی 436 عضو طالب و داعش در ولایت‌های شمالی به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند و نیز در جریان عملیات‌های نیروهای امنیتی 2391 حلقه ماین کشف و خنثی شده اند.
همچنین با وجود تلفات سنگین جانی دشمن، 2267 واسطه نظامی و 2097 میل سلاح مختلف النوع ثقیل و خفیف دشمن تخریب و بدست منسوبین امنیتی افتاده و 577 قرارگاه آنان نیز تخریب و متلاشی شده است.
در این گزارش از شمار تلفات نیروهای امنیتی آمار دقیق ارائه نشده ولی و تاکید شده که تلفات نیروهای امنیتی به مراتب کمتر از تلفات تروریستان است.