سالیوان: در صورت مبارزه قاطعانه پاکستان علیه تروریست ها، تعلیق کمک ها را بررسی می کنیم

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 36774

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا می گوید که اگر پاکستان به صورت جدی و قاطع پایگاه های تروریست ها را در خاکش هدف قرار دهد، تعلیق کمک های امنیتی به این کشور را بررسی می کند.

جان سالیوان، معاون وزیر خارجه آمریکا در برابر کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا اظهار داشت، اگر پاکستان تدابیر قاطع و دائمی را علیه گروه‌های تندرو در خاکش اتخاذ کند تعلیق کمک‌های امنیتی به این کشور را بررسی می‌کند.

سالیوان افزود: احتمالا لغو تعلیق کمک‌های امنیتی را در صورتیکه نگرانی ما درباره جدیت پاکستان در زمینه مبارزه با افراط‌گراها مرتفع شود، بررسی کنیم. از جمله کارهایی که پاکستان می‌تواند انجام دهد هدف قرار دادن تروریست‌ها در خاک این کشور بدون هیچ استثنایی است.

ماه گذشته آمریکا کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، واشنگتن تنها کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد. او گفت اگر پاکستان اقدامات قاطعی علیه شبکه حقانی و طالبان افغانستان انجام دهد می‌تواند اعتبارات معوق را دریافت کند.

پاکستان بعدا اعلام کرد، ۲۷ عضو طالبان و شبکه حقانی را سال گذشته تحویل افغانستان داده است. با این حال کابل این ادعا را رد کرده و می‌گوید، آنها زندانیان معمولی بودند.

پاکستان همچنین گفته است، برای جنگ با ترور محتاج کمک آمریکا نیست. وزارت خارجه پاکستان گفت، اسلام‌آباد عمدتا از منابع خودش با تروریسم مبارزه می‌کند که طی ۱۵ سال گذشته بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دالر شده است.