سازمان ملل، سند حمایت مالی و فنی از انتخابات ریاست جمهوری را امضا کرد

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 67736

«تدامیچی یاماموتو» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در نشست مشترکی با کمیسیون‌های انتخاباتی سند حمایت مالی و فنی از انتخابات ریاست جمهوری را به امضا رساند.

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در نشست مشترکی با اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که این سازمان به حمایت مالی و فنی از کمیسیون‌های انتخاباتی متهعد است تا انتخابات ریاست جمهوری به درستی و بدون هیچ مشکلی برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد که 43 کارشناس بین‌المللی، 134 کارشناس داخلی در بخش‌های مختلف از جمله فنی، تدارکات و مشورت دهی از طرف سازمان ملل با کمیسیون‌های انتخاباتی در راستای برگزاری انتخابات همکاری خواهند کرد.

با وجود حضور شمار بسیاری از کارشناسان بین‌المللی در روند انتخابات اما نماینده ویژه سازمان ملل تاکید کرد که انتخابات باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها برگزار شود.

«زهر‌ه بیان شینواری» رئیس کمیسیون شکایات انتخابات نیز در این نشست گفت: برای برگزاری انتخابات موفق لازم است تا تمامی شرکای انتخاباتی، بویژه  جامعه‌ی جهانی با کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور همکاری کنند.

وی تصریح کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی از هزینه کمک‌های مالی سازمان ملل در امور غیر ضروری خودداری خواهد کرد و خواستار همکاری و حمایت فنی سازمان ملل در استفاده از سامانه‌های بیومتریک در انتخابات شد.

این در حالی است که دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل پیش از این حمایت مالی از انتخابات ریاست جمهوری را به اصلاحات اساسی در کمیسیون‌های انتخاباتی مشروط کرده بود.