سازمان حقوق بشری: دولت سعودی دست به آدم‌ربایی گسترده مخالفان می‌زند

  • انتشار: ۳۱ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110969

سازمان حقوق بشری «سَنَد» که به تازگی تأسیس شده در گزارشی به ربایش مخالفان از سوی دولت سعودی پرداخت و این موضوع را یک سیاست رسمی ریاض دانست.

به نوشته وبگاه ویکیلیکس سعودی، در این گزارش آمده است که ربایش مخالفان، اقدامی نیست که برخی نهادها یا مقامات امنیتی به صورت خودسرانه دست به آن بزنند، بلکه یک روند سیستماتیک به شمار می‌رود.

به گفته این نهاد حقوق بشری، هیچ زندانی در عربستان سعودی نیست که تجربه ربایش خشونت‌آمیز از سوی نیروهای امنیتی را نداشته باشد. علاوه بر این تاکنون خبری از ۶۰ فعال حقوق بشری ربوده شده وجود ندارد و نام آن‌ها هیچ کدام در لیست نهادهای بین‌المللی ذکر نشده است و که مقامات سعودی، فعالان حقوق بشر ربوده شده را در اماکن ویژه و سری نگهداری می‌کنند.

بنا بر این گزارش، ربایش مخالفان  در دوره محمد بن سلمان به ورای مرزهای عربستان نیز کشیده شده است.

در تازه‌ترین مورد در این خصوص، معارضان عربستانی در شبکه‌های اجتماعی خواستار توضیح دولت ریاض درباره سرنوشت «احمد الحربی» شده‌اند. او که پناهنده کشور کانادا بود، فعالیت‌های گسترده‌ای علیه محمد بن سلمان و سیاست‌های دولت سعودی داشت، تا اینکه در ماه فوریه به یک باره از حضور خود در عربستان خبر داد و شروع به تعریف و تمجید از محمد بن سلمان کرد.

گروهی از حقوقدانان و معارضان دولت سعودی روز جمعه گذشته در لندن سازمان حقوق بشری «سند» را با هدف نظارت و پیگیری حقوق بشر در عربستان به راه انداختند.

از زمان ولی‌عهدی محمد بن سلمان، نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان، در مقایسه با گذشته به شدت افزایش یافته و ولی‌عهد جوان هر کسی را که کمترین خطری برای تاج و تخت او داشته باشد را از سر راه خود بر می‌دارد، طیف وسیعی در سال‌های گذشته از روحانیون و خطیبان مساجد گرفته تا مخالفان لیبرال و زنان و شاهزادگان، هدف سرکوب بن سلمان قرار گرفته‌اند.

منبع: فارس