سارقستان!

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 47574

خیلی‌ها، به‌دلایلی که می‌دانیم، نام کنونی افغانستان را قبول ندارند؛ لذا، برخی آریانا و دسته دیگر خراسان را بهترین نام برای این جغرافیای آشوب‌زده می‌دانند.

ازآنجایی که اسم هر کشور، باید با تاریخ، جغرافیا، واقعیت‌های عینی و ساختارهای فرهنگی آن، ‌هم‌خوانی داشته باشد، به نظر می‌رسد، بهترین و مناسب‌ترین نام برای این جغرافیا «سارقستان» است.

این نام درعین‌حال که بانام کشورهای آسیای‌میانه، مثل قرقیزستان و قزاقستان که با ما نزدیک است، تناسب آوایی دارد، به‌علاوه، بازگوکننده بارزترین مشخصه این سرزمین و بازتاب‌دهنده برجسته‌ترین فرهنگ موجود و عادت جاری در این جغرافیا است. در هیچ‌جای دنیا به‌اندازه این سرزمین، مردم و بخصوص حاکمان، دولت‌مردان و سیاست‌مداران اعتیاد مفرط به‌دزدی ندارند و در هیچ‌جای جهان به‌اندازه این جغرافیا سرقت رونق ندارد.

در اینجا سرقت و اختلاس، تخلف و غیرقانونی نیست بلکه خود یک اصل مسلم است. در واقع، اگر یک اصل اساسی و غیرقابل خدشه را بتوان در این سرزمین ذکر کرد؛ آن اصل دزدی و سرقت است که در تمام پهنه و گستره این جغرافیا، سیطره بلامنازعه دارد.

در اینجا اکثری فریب به‌اتفاق به این فکر می‌کند چگونه به شاهراه دزدی متصل شد، چگونه سرقت و اختلاس کرد و چگونه بار را بست و دررفت. اینجا، بهشت دزدان و سارقان است. پس برای این سرزمین، چه نامی بهتر از سارقستان!

داکتر سید جواد سجادی