رویترز: ترامپ تنهاست!

  • انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31866
ترامپ

یک رسانه خارجی نوشت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر تنهاست. تشتت و چند دستگی در اردوگاه جمهوری خواهان آمریکا موج می‌زند و اختلاف نظر در میان دستیاران ترامپ بالاست.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن نوشت:‌ ترامپ اقدامات جدی برای مقابله با برنامه تامین اجتماعی همگانی موسوم به اوباماکر انجام داد. او تاکید کرد که قصد دارد در برابر برنامه هسته‌ای ایران بایستد و بار دیگر بر ایجاد دیوار حائل در مرز آمریکا و مکزیک تاکید کرد.

این مسائل همان‌هایی بودند که ترامپ در مبارزات انتخاباتی نیز بر آن‌ها تاکید کرده بود. او تلاش داشت با طرح این اظهار نظر‌ها به آن چه که در زمان کارزار‌های انتخاباتی مورد تاکید قرار داده بود اشاره‌ای نموده و از این رهگذر موقعیت ضعیفی را که در میان رای دهندگان آمریکایی برای خود ایجاد کرده بود تقویت نماید.

فورد اوکانل، از استراتژیست‌های جمهوری خواه، می‌گوید: «ترامپ می‌داند که مجبور است به برخی از وعده‌هایی که در زمان کارزار‌های انتخاباتی داده است عمل کند.»

او در ادامه افزود: «زمان در حال سپری شدن است. کنگره کارآیی لازم را برای ترامپ ندارد و رئیس جمهور آمریکا بخش‌هایی از طرفداران خود را از دست داده است.»

در عین حال، هرج و مرج و عدم قطعیت در کاخ سفید موج می‌زند. گمانه زنی‌هایی که درباره ادامه کار رئیس کارکنان کاخ سفید و نیز درباره وزیر امور خارجه ترامپ وجود دارد نمونه‌هایی از این هرج و مرج هاست. در عین حال، بحران ناشی از وقوع طوفان‌های سهمگین در برخی از ایالت‌های آمریکا نیز مزید بر علت شده است. تیراندازی خونبار در لاس وگاس نیز بر پیچیدگی‌های کار ترامپ افزوده است. این مسائل باعث شده است که او نتواند به آسانی درباره مسائل موجود در حوزه سیاست خارجی حرکت کند.

ترامپ در انتخابات بار‌ها تاکیدکرده بود که تنها وی می‌تواند مشکلات و مسائل آمریکا را حل کند. اما هنگامی که به کاخ سفید راه یافت با سردرگمی مشاهده کرد که تا چه اندازه در اقدام در زمینه اولویت‌هایی مانند بیمه همگانی، مهاجرت و امنیت ملی ناتوان است.

بر اساس نظرسنجی ها، میزان محبوبیت ترامپ در ماه سپتامبر در مناطق روستایی آمریکا ۴۷ درصد بود. این رقم در چهار هفته آغاز زمامداری ترامپ ۵۵ درصد بود.