رویترز: ترامپ اطلاعات محرمانه ای در مورد داعش به روس ها داده است

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 22510

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان دیدار با وزیر خارجه روسیه، اطلاعاتی سری درمورد داعش در اختیار مقام‌های روس گذاشته ‌است.

رویترز، مقام‌هایی که نامشان فاش نشده است، اعلام کردند، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان دیدار هفته گذشته با سرگئی لاوروف و سرگئی کیسلیاک وزیر خارجه روسیه و سفیر این کشور در واشنگتن، اطلاعاتی سری در مورد گروه تروریستی «داعش» را فاش ساخته‌ است.

به گزارش رسانه‌ها، اطلاعاتی که ترامپ در اختیار مقام‌های روس گذاشته، اطلاعات «فوق‌العاده محرمانه» بوده و از طریق منبع اطلاعاتی متحد آمریکا در اختیار واشنگتن قرار گرفته ‌است.

براین اساس، ارائه‌دهنده اطلاعات این اجازه را به آمریکا نداده بود تا آن‌ها را در اختیار مسکو قرار دهد و تصمیم ترامپ در این مورد ممکن است همکاری‌ها با این متحد واشنگتن را که به حلقه داخلی گروه داعش دسترسی دارد، به مخاطره بیاندازد.

رسانه‌ها می‌گویند، در جریان دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با لاوروف و کیسلیاک در کاخ سفید، ترامپ جزئیاتی را در مورد تهدیدهای برآمده از گروه داعش در ارتباط با استفاده از لپ‌تاب در هواپیما، در اختیار آن‌ها قرار داده ‌است. چندی پیش دولت‌ آمریکا، «به دنبال دریافت تهدیدهای تروریستی»، همراه داشتن شماری از لوازم شخصی مانند لپ‌تاپ، داخل کابین، در جریان سفرهای هوایی از برخی مبادی، به مقصد این کشور را ممنوع کرد.

در پی انتشار گزارش‌ها در مورد دیدار و گفت‌وگوهای ترامپ و لاوروف، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، در بیانیه‌هایی، وقوع هر اتفاق را رد کرده‌اند.

جنرال هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، گفته‌است رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه، به مرور شماری از تهدیدهای ناشی از گروه‌های تروریستی، از جمله تهدیدهای مربوط به هوانوردی، پرداختند.

ترامپ و لاوروف، پنجشنبه گذشته دیدار کردند. انجام شده بود. طی چهار سال گذشته و با بالا گرفتن اختلافات واشنگتن و روسیه بر سر اوکراین و سوریه، این نخستین دیدار لاوروف از کاخ سفید بود.