روند صلح و امنیت شرکت‌های چینی؛ محور دیدار سفیر چین با طالبان

  • انتشار: ۲۲ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 114653

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در بیانیه‌ای نوشت که بعدازظهر امروز جمعه، «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر این گروه با سفیر چین در قطر دیدار کرد.

وی افزود که در این دیدار دو طرف درباره «وضعیت فعلی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، امنیت شرکت‌های چینی در افغانستان و وضعیت فعلی کرونا»  گفت‌وگو کردند.

پیش از این نیز نشریه «اکونومیست» نوشته بود که طالبان به شدت می‌خواهد از نظر سیاسی و اقتصادی از طرف چین به رسمیت‌ شناخته‌ شود و بنابراین از پروژه‌های چین در افغانستان حمایت می‌کند.

در حالی که چین تاکید کرده «امارت اسلامی» را به رسمیت نخواهد شناخت، اما پس از سفر هیئت سیاسی طالبان به پکن، «فایننشیال تایمز» به نقل از منابعی نوشت که چین به طالبان پیشنهاد داده در صورتی که پس از خرورج نظامیان آمریکایی از افغانستان صلح و امنیت را در این کشور تضمین کند، پکن نیز به سرمایه‌گذاری گسترده در افغانستان به ویژه مناطقی که طالبان حضور بیشتری دارد، اقدام می‌کند.

براساس این گزارش، مواردی چون ساخت جاده، سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و زیرساخت‌ها، ساخت نیروگاه‌های برق و انتقال نفت و گاز از کشورهای آسیای مرکزی از جمله پیشنهاداتی است که چین در مذاکرات خود با طالبان به آنها اشاره کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *