روند انتقال اطلاعات دستگاه‌های بایومتریک به بانک مرکزی پایان یافت

  • انتشار: ۲۵ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70162

کمیسیون مستقل انتخابات از پایان روند انتقال اطلاعات دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی خبر داد.

«عبدالعزیز ابراهیمی»، به طلوع‌نیوز گفت که این روند حوالی ساعت شش شب گذشته پایان یافت و اطلاعات بیش از یک میلیون هفت‌صدهزار رأی‌دهنده وارد بانک اطلاعات مرکزی کمیسیون انتخابات شده‌اند.

پس از پایان روند انتقال اطلاعات دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات، روند بررسی آرا آغاز می‌شود که جداسازی آرای بایومتریک شده و بایومتریک ناشده نیز شامل این روند است.

اورنگ زیب، یک عضو دیگر کمیسیون انتخابات می گوید که تا اکنون بیش از صد دستگاۀ شناخت بایومتریک ناپدید هستند که بیشتر این دستگاه‌ها از ولایت بغلان ناپدید شده‌اند: «تا اکنون گزارش‌هایی که به ما رسیده‌است، نشان می‌دهند که بیش از صد پایه دستگاۀ بایومتریک در روز انتخابات مفقود گردیده‌است و این گزارش با رهبری کمیسیون نیز شریک شده‌است و تأکید ما این است که باید هرچه عاجل دستگاه‌های مفقود شده از طریق دفاتر ولایتی دوباره دریافت شوند.»

مزید بر دستگاه‌های گم شده، ۲۳۰۰دستگاۀ دیگر شناخت بایومتریک به علت مشکلات فنی، در کمیسیون مستقل انتخابات قرنطین شده‌اند و کمیسیون مستقل انتخابات پس از پایان بررسی‌ها دربارۀ سرنوشت این دستگاه‌ها نیز تصمیم خواهد گرفت.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شد. بربنیاد جدول زمان‌بندی کمیسیون انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ ۲۷ماه میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ 16 ماه عقرب اعلام خواهد شد.