روشی شگفت انگیز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

  • انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 47128

آیا رشد و ترمیم مجدد دندان‌ها مشابه عملکرد مو و ناخن برای شما جذاب نیست؟ البته که چنین اتفاقی جالب است، اما متأسفانه، بدن انسان برای انجام چنین عملکردی ساخته نشده است.

با این حال سال گذشته، تیمی از محققان به رهبری یک مهندس زیست شناس در کالج کینگ لندن، موفق به کشف روشی شد که اجازه می‌دهد دندان به صورت خودکار خود را ترمیم کند.

در این روش دیگر به استفاده از مواد پرکننده مصنوعی نیازی نخواهد بود.

با گسترش مطالعات و استاندارد سازی استفاده از این روش، دندان پزشکان شاهد کشف بزرگی در این زمینه خواهند بود.

تیم تحقیقاتی براساس نظریه‌ای مبنی بر توانایی سلول‌های بنیادین در ترمیم دندان‌ها، کار خود را آغاز کرد.

آنها سعی کردند بفهمند آیا قرار دادن دندان‌های آسیب دیده در معرض داروهای تحریک کننده سلول‌های بنیادی، می‌تواند در این زمینه موثر باشد، برای این منظور سوراخ‌هایی در دندان‌ موش‌های آزمایشگاهی ایجاد شد و سپس به آنها داروهایی حاوی اسفنج‌های کوچک کلاژنی را خوراندند.

نتایج این پژوهش حیرت‌انگیز بود: در اکثر موارد دندان سوراخ شده موش‌ها به صورت کامل ترمیم شده بود.

در اغلب آزمایشاتی که با استفاده از سلول‌های بنیادی انجام می شوند، برخی عوارض جانبی ناخوشایند غیر قابل اجتناب است.

اما خوشبختانه تیم تحقیقات شاهد هیچگونه عوارض جانبی در آزمایشات نشدند.

به گفته محققان، میزان داروهایی که برای انجام این تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، به قدری پایین است که خطر عوارض جانبی ناخواسته را به حداقل می‌رساند.

در حال حاضر، از زمان انجام آزمایش های اولیه روش‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته با توسعه آزمایشات بالینی، در آینده این آزمایش را بر روی انسان انجام دهند.

محققان در واقع با خوش‌بینی محتاطانه به این موضوع نگاه می‌کنند.

آنها می دانند که هنوز تا رسیدن به زمان انجام آزمایش‌های بالینی با بیماران انسانی چندین سال فاصله دارند. نکته مثبت این است که برخی از داروهای مورد استفاده در روش ابداعی آنها در حال حاضر برای انسان نیز قابل استفاده است، موضوعی که روند کار آنها را برای رسیدن به نتایج مورد نظر سرعت می دهد.

در حال حاضر شما می‌توانید با به کار بردن برخی از روش‌های اثبات شده و آزمایش شده طبیعی برای تامین سلامت بهداشت دهان و دندان خود اقدام کنید.

شما می‌توانید با مصرف بیشتر مواد مغذی کل مواد غذایی و ارگانیک، به خودتان کمک کنید. به این ترتیب، می‌توانید از ابتلا به پوسیدگی و سوراخ شدن دندان‌های خود جلوگیری کنید.

منبع:بهداشت نیوز