روسیه: با افشای جنایت‌ها در افغانستان، اعتبار استرالیا در عرصه جهانی شکسته شد

  • انتشار: ۱۰ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 100206

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به افشای جنایت‌های نظامیان استرالیایی در افغانستان گفت که از این پس نمی‌توان تعهد استرالیا به نظم جهانی مبتنی بر قوانین را جدی گرفت.

زاخارووا با «تکان‌دهنده» خواندن گزارش جنایت‌های نظامیان استرالیایی در افغانستان افزود: شرایط سبب می‌شود که نسبت به ظرفیت مقامات استرالیایی به پاسخگو قرار دادن واقعی نیروهایی که در این جنایت‌ها مقصر هستند تردید داشته باشیم.

به گزارش «ای‌بی‌سی»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد که افشای این جنایت‌ها سبب از بین رفتن اعتبار استرالیا در عرصه جهانی شده است و مسکو نیز رویکرد کانبرا در رابطه با حفاظت از نظم جهانی مبتنی بر قوانین را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

گفتنی است جرائمی که در گزارش ارتش استرالیا از آن افشاگری شده شامل «عطش‌ خون‌ریزی و رقابت بر سر کشتن» و «رفتار غیرانسانی و غیرضروری با زندانیان» می‌شود.

برخی از نیروهای ویژه استرالیا در مصاحبه‌های خود گفته‌اند که تعدادی از نظامیان «این جنایت‌ها را می‌ستودند» و در «سرپوش‌گذاشتن بر قتل‌های غیرقانونی و سایر جنایت‌ها» نقش داشتند.

چندی پیش نیز روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» گزارشی درباره اینکه نظامیان استرالیایی در افغانستان، غیرنظامیان و افراد زندانی را یا به ضرب گلوله می‌کشتند یا با چاقو گلوی‌ آن‌ها را می‌بریدند، منتشر کرد.

روسیه: حکومت طالبان پایدار نیست

ارتش استرالیا درحالی گوشه‌ای از جنایت‌های نظامیانش در افغانستان را تایید کرده است که در دو دهه اخیر همه نیروهای خارجی بویژه نظامیان آمریکایی مرتکب جنایات جنگی شده‌اند اما آمریکا با قُلدری از بررسی جنایات نظامیانش در افغانستان جلوگیری کرده است.

تاکنون تلاش‌های دیوان کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به جنایت جنگی آمریکا و ناتو در افغانستان با لغو روادید دادستان پرونده افغانستان، هشدار برای بازداشت وی و دیگر کارکنان دادگاه که در این پرونده دخیل باشند و نیز توقیف و بلوکه کردن دارایی‌ها و اموال این دادگاه در آمریکا و اعمال تحریم علیه آن مواجه شده است.

منبع: تسنیم

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟