روسیه از ناتو و آمریکا در مورد کمک های بالگردهای مشکوک، به داعش در افغانستان توضیح خواست

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 23524

پس از انتشار اطلاعات کمک های جنگ افزاری به گروه تروریستی داعش در افغانستان با استفاده از پرتاب هوایی و انتقال تسلیحات به مناطق تحت کنترول تروریست ها با بالگردهای ناشناس، روسیه از آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این باره توضیح خواست.

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه ای نوشت: اخبار و شواهد عینی در افغانستان حاکی از موارد متعدد پرواز بالگردهای ناشناس در این کشور حامل محموله هایی برای حمایت از گروه داعش است.

در بیانیه برای نمونه به اظهارات مقام های ولایت جوزجان اشاره شده است که به موارد پرتاب جعبه های سلاح، مهمات و انواع تجهیزات از هواپیماهای ناشناس برای دسته های گروه تروریستی داعش در این ولایت، فریاب و سرپل خبر دادند.

وزارت خارجه روسیه می افزاید: مقام های شورای محلی ولایت غزنی نیز به پرواز بالگردهای ناشناس در نواحی تحت کنترول تروریست ها در مناطق مختلف اشاره کردند.

در بیانیه آمده است: جالب توجه است که در بحبوحه کارزار تبلیغاتی ضدروسی در رسانه های غربی و افغان که متهم کردن مسکو به حمایت از گروه طالبان پیگیری می شود، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و و.استوارت رئیس اداره تجسس وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده اند، هیچ نوع شواهدی دال بر کمک روسیه به طالبان وجود ندارد.

روسیه در پایان بیانیه خود با اشاره به بیش از 15 سال حضور نظامی آمریکا و کشورهای متحد (ناتو) در افغانستان، از واشنگتن و پیمان آتلانتیک شمالی در باره پرتاب محموله های هوایی، پرواز بالگردهای ناشناس و کمک های جنگ افزاری به تروریست ها از جمله داعش توضیح خواسته است.

وزارت خارجه روسیه سوم ماه ثور نیز اطلاعات مربوط به اقدام مستقیم گروهی از نظامیان آمریکایی در افغانستان برای فروش جنگ افزار به تروریست های داعشی را فاش کرد و هر دو گروه نیز دستگیر شده اند.

در بیانیه ای که در این زمینه انتشار یافت، آمده است: بر پایه اطلاعات انتشار یافته، سه نظامی آمریکایی در حالیکه مقادیری تسلیحات داشتند در منطقه کوهستانات ولایت سرپل دستگیر شدند و در همین منطقه نیز چند تروریست داعشی با مقادیری پول بازداشت شدند که می خواستند این جنگ افزارها را از سربازان آمریکایی خریداری کنند.

در بیانیه آمده است: یک مورد عجیب هم آزادی پسر سرکرده گروه تروریستی موسوم به جنبش اسلامی ازبکستان از زندان آمریکایی بگرام بود که پس از آزادی به شمال افغانستان رفت و فرماندهی گروهی از تروریست های داعشی را برعهده گرفت.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه نوشته است که از این موارد و حمایت های غرب و آمریکا از تروریست ها و افراط گرایان در افغانستان زیاد است و کشورهای غربی برای سرپوش گذاشتن بر اشتباهات مکرر خود در 15 سال اخیر در این کشور، روسیه را متهم می کنند.