روسیه از خواسته های طالبان اعلام حمایت کرد

  • انتشار: ۲ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 25832

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان اعلام کرد که مسکو از خواسته طالبان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان حمایت می‌کند.

روز گذشته ملا هیبت الله رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید اعلام کرد که حضور نظامی امریکا و نیروهای خارجی عامل ادامه جنگ در افغانستان است بنابراین اگر کشورهای غربی خواستار توقف جنگ هستند باید نیروهای خود را از این کشور خارج کنند.

ضمیرکابلوف نماینده ویژه پوتین نیز با تایید موضع طالبان به خبرگزاری «اینترفکس» گفت که دولت روسیه از این پیشنهاد طالبان که نیروهای امریکایی و ناتو باید افغانستان را ترک کنند حمایت می‌کند.

وی افزود ما از حکومت افغانستان و طالبان می‌خواهیم تا به میز مذاکرات بازگردند، زیرا لازم است تا به جای تحمیل جنگ به افغان‌ها و غیرنظامیانی که خون‌های آنها ریخته می‌شود به جنگ در این کشور پایان دهند.

این اظهارات کابلوف واکنش وزارت خارجه افغانستان را نیز در پی داشته است.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرد که رهبری مذاکرات صلح را حکومت افغانستان در دست دارد و به کسی اجازه مداخله را نخواهد داد.

وی به رادیوآزادی گفت حکومت افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهد تا در مورد سرنوشت روند صلح و آینده افغان‌ها صحبت کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تصریح کرد بیش از ۲۰ گروه تروریستی در این کشور فعال است و طالبان زمینه فعالیت برای این گروه‌ها را فراهم کرده است.

وی در ادامه مدعی شد که ادامه جنگ از سوی طالبان در واقعیت سبب حضور نیروهای خارجی در افغانستان بوده و همچنان زمینه ساز ادامه حضور این نیروها محسوب می‌شود.

این در حالی است که کابلوف قبل از این نیز در اظهارات جنجالی طالبان را یک گروه بومی و قدرت نظامی و سیاسی غیر قابل انکار در افغانستان دانسته بود.

روسیه متهم است که برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در افغانستان از گروه طالبان حمایت و سیاسی و تسلیحاتی می‌کند، اما مسکو همواره حمایت تسلیحاتی از این گروه را به شدت رد کرده و آن را شایعه اعلام کرده است.