روز پر شور قدس در نیجریه/ حمله ارتش در کادونا و شهادت کودک ۵ ساله

  • انتشار: ۲ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 25835

این راهپیمایى در بسیارى از شهرهاى شمال نیجریه برگزار شد. مردم با در دست داشتن پرچم فلسطین و تصاویرى از امام خمینى (رحمت الله علیه)، رهبر معظم انقلاب اسلامى و شیخ زکزاکى رهبر شیعیان نیجریه، مراسم روز قدس را بر گزار کردند. شرکت کنندگان در این تظاهرات با سر دادن شعارهایى بر ضد رژیم صهیونیستى به حمایت از مردم فلسطین پرداختند.

این تظاهرات در پایتخت نیجریه، ابوجا، و ٢١ شهر دیگر در نیجریه از جمله، کادونا، کاتسینا، اِلوجا، سوکوتو، پوتیسکوم برگزار شد. تظاهرات امسال روز قدس در شهر زاریا بسیار پر شور برگزار شد. شهر زاریا در ١۵ دسامبر سال ٢٠١۵ میلادى شاهد سرکوب شدید شیعیان این شهر توسط نیروهاى پلیس و ارتش نیجریه بود که در جریان آن ٣۴٨ نفر از اعضاى جنبش اسلامى نیجریه کشته شدند و در گروههاى دسته جمعى به خاک سپرده شدند.

شیخ ابراهیم زکزاکى نیز در طى حمله ارتش در سال ٢٠١۵ زخمى و دستگیر شد و به طور غیر قانونى تاکنون در بازداشت به سرمى برد. همچنین در جریان روز قدس در ٢۶ ژوئیه ٢٠١۴ با حمله ارتش نیجریه به جنبش اسلامى، ٣۴ نفر کشته شدند که در میان این تعداد از شهدا ٣ تن از فرزندان شیخ زکزاکى نیز قرار داشتند.

راهپیمایى روز قدس امسال نیز بدون درگیرى و خشونت نبود. در تظاهرات امسال در شهر کادونا پلیس با فشنگ واقعى و گاز اشک آور به مردم حاضر در راهپیمایى قدس حمله کردند که در جریان آن یک کودک ۵ ساله کشته شد.

بر اساس گزارش های متعدد از شبکه هاى اجتماعى، این کودک ۵ ساله حسین مصطفی، توسط سربازان نیجریه در جریان راهپیمایى صلح آمیز توسط شیعیان در کادونا شهید شد. پدر این کودک ۵ ساله، دکتر مصطفی سعید، در ماه دسامبر ٢٠١۵ توسط ارتش نیجریه در محل اقامت شیخ زکزاکى شهید شده است.

گروه های جنبش اسلامی و حقوق بشرى اعلام کرده اند که ارتباط نزدیک دولت نیجریه با اسرائیل مسئول این حملات به شیعیان طرفدار فلسطین است.